Китайският търговски излишък в стокообмена със САЩ е скочил с 19,4 процента през първите три месеца на годината в сравнение със същия период на миналата година. Това сочат обявените днес данни на китайските митници, цитирани от световните агенции.
Китайският търговски излишък със САЩ е бил 58,3 милиарда долара през първото тримесечие. Износът на Китай за САЩ е нараснал с 14,8 на сто на годишна основа, достигайки 99,9 милиарда долара.
Стойността на вноса от САЩ в Китай е нараснал сравнително с по-слаб темп - с 8,9 на сто до 41,7 милиарда долара.
Увеличаването на китайския търговския си излишък със САЩ е в основата на търговските търкания през последните седмици между двете най-големи икономиката в света, отбеляза ДПА.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи мита от 150 милиарда долара на китайски стоки, внасяни в САЩ.
Пекин обяви свой списък с мита за 50 милиарда долара на стоки, внасяни от САЩ и обеща да се бори срещу "едностранния протекционизъм на САЩ на всяка цена".
/БТА/
преди 6 години Май ще се гърмим. Едно време Англичаните гърмяли китайците, че не искали да им изкупуват индиския опиум, сега американците ще ги гърмят, че не искат да им складират *** и да купуват повече американски стоки (теслите на Мъск, например).In the 17th and 18th centuries demand for Chinese goods (particularly silk, porcelain, and tea) in Europe created a trade imbalance between Qing Imperial China and Great Britain. To counter this imbalance, the British East India Company began to auction opium grown in India to independent foreign traders in exchange for silver, and in doing so strengthened its trading influence in Asia.И така войната започнала. Откъде Адам Смит да прогнозира, че неговата "невидима ръка" ще доведе до кютек между Англия и Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години НЕ е само това, ами и това:"Китайските митнически служители отказаха влизането на 469 тона твърди отпадъци от САЩ, чийто внос наскоро е бил забранен. Те изпратиха *** обратно в Америка, предаде RT.Пратката, която се състояла от отпадъчна хартия, примесена с метални части и използвани бутилки за пиене, е спряна от инспекторите в Ханджоу, столицата на провинция Джъдзян.В края на 2017 г. Китай забрани вноса на 24 вида твърди отпадъци в страната като част от борбата срещу замърсяването на околната среда. Преди това Китай бе глобален вносител на ***, включително от САЩ, който е един от най-големите доставчици.Китай отдавна е световният кош за рециклиране, преработващ не по-малко от 50% от световния износ на пластмасови отпадъци, хартия и метали през 2016 г. През тази година САЩ платиха $ 5,2 милиарда на Китай, за да рециклират 16 милиона тона отпадъци.Когато китайската икономика беше по-малка, за страната бе по-евтино да се рециклира, отколкото да прави тези материали от нулата. Сега с икономическото развитие, преработката на *** става все по-малко печеливша, освен проблемите със замърсяването.След забраната за внос на отпадъци развитите страни, и по-специално САЩ, имат сериозни проблеми с ***. Като останалата част от света не може да компенсира тази празнина." отговор Сигнализирай за неуместен коментар