Властите в Пекин предприеха важна стъпка към връщането на големите китайски технологични компании на местните фондови пазари. Правителството обяви началото на експериментална програма, която ще позволи книжата на технологичните гиганти като Alibaba, Baidu и други да бъдат купувани и продавани на борсите в страната, посочва Bloomberg.
Китайският държавен съвет представи плана по-малко от месец, след като идеята беше официално обявена, подчертавайки желанието на властите да видят завръщането на китайски фирми, търгуващи се на чужди пазари, у дома.
В рамките на програмата ще бъдат издавани специални депозитарни разписки за компании, които са станали публични на пазари извън континенталните части на страната и имат пазарна капитализация от над 200 млрд. юана (32 млрд. долара). Те също така ще могат да използват корпоративни структури, които не са разрешени в континенталната част на страната, като събраните средства ще могат да бъдат премествани. Някои частни компании също ще могат по-лесно да предлагат акциите си.
Макар Китай да е дом на едни от най-бързо разрастващите се и високо оценявани технологични компании някои от тях като онлайн търговеца Alibaba и търсачката Baidu избраха за продажба на акциите си други пазари, оставайки местния пазар силно зависим от държавните индустрии. Пилотната програма за депозитарните разписки и улесненото листване може да променят това – според анализатори е възможно до 35 компании да отговарят на условията на новата програма, като се предполага, че те ще успеят да съберат финансиране от до 1,5 трлн. юана.
От съобщението на Държавния съвет засега не става ясно кога ще влезе в сила новата пилотна програма.
В същото време действията на Пекин може да имат отражение и извън страната. Макар че акциите на Alibaba и Tencent се търгуват съответно в Ню Йорк и Хонконг, възможността за най-малко вторично публично предлагане на най-големия в света пазар за акции може значително да увеличи тяхната пазарна оценка, давайки пример и на други компании.
„Високотехнологичните и други иновативни предприятия – в светлината на новия режим за депозитарни разписки и продължаващата конкуренция между борсите в страната и чужбина, ще преосмислят плановете си за първично публично предлагане“, посочва Джон Сю от адвокатската фирма Linklaters LLP. По думите му това ще направи възможно двойното листване.
Към момента все още няма компании, които са заявили участие в пробната програма, въпреки че преди това ръководителите на няколко предприятия проявиха интерес. Според анализатора Джоу Хайбин има шест листнати извън континенталните части на страната компании, които отговарят на изискванията на програмата. Освен Alibaba и Baidu това са още Net Ease Inc. и JD.com Inc. - търгувани в Ню Йорк, както и China Mobile Ltd. и China Telecom Corp., които са листнати в Хонконг. Според анализ на банката CICC Xiaomi Corp. и компанията на Alibaba Ant Financial, които все още не се търгуват на борсата, също може да влязат в програмата.
От китайския Държавен съвет уточняват, че частни компании, оценявани на повече от 20 млрд. юана и с приходи от минимум 3 млрд. юана през изминалата година, също ще могат да се включат, заедно с все още нетъргуваните компании в сектора на високите технологии и тези, които имат водеща позиция в своите сектори.