Пазарите в Азия приключиха оптимистично търговията в последния работен ден за тримесечието, следвайки повишенията на Wall Street в последната сесия, обобщава CNBC.
Активността на борсите в региона обаче остана слаба, тъй като в много държави, включително Австралия, Сингапур, Индия и Индонезия, днес е официален почивен ден заради отбелязването на Разпети петък по Грегорианския календар. Денят е почивен и за стоковите пазари.
Индексът на сините чипове на борсата в Токио Nikkei 225 се повиши с 295,22 пункта, или с 1,4%, до 21454,30 пункта. Другият важен показател в Япония Topix добави 0,72% към стойността си до 1716,30 пункта.
Акциите на по-голямата част от износителите поскъпнаха. Nissan, Honda и Sony отчетоха повишение в цената на книжата си съответно с 0,87%, 0,52% и 0,7%. Акциите на Toyota обаче поевтиняха с 0,25%.
Японското индустриално производство се възстановява през февруари от големия спад през предходния месец, а компаниите прогнозират по-нататъшни печалби през следващите месеци, след като данните за фабричната продукция сочат, че отново започва да се разширява.
Сезонно коригираната безработица в страната се е повишила до 2,5% през февруари от 2,4% месец по-рано, докато съотношението работни места към кандидати е спаднало.
В Южна Корея измерителят Kospi напредна с 0,39% до 2445,85 пункта.
На китайския пазар Shanghai Composite прибави 0,11% към стойността си до 3164,14 пункта. Борсата в Хонконг обаче също беше сред затворилите в петък.
Доларовият индекс, който проследява силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, леко се понижава с 0,05% сутринта българско време до 90,01 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,25% до 106,16 йени.
Страховете от възникване на търговска война отслабнаха през тази седмица, като според някои анализатори САЩ и Китай най-вероятно ще договорят сделка.
Американският президент Доналд Тръмп подписа разпореждане за обмитяване на китайски стоки на стойност до 60 млрд. долара. Търговският конфликт между Китай и САЩ ескалира, след като властите в Пекин обявиха, че ще наложат налози на 128 американски продукта на стойност 3 млрд. долара.