Част от азиатските борси успяха да минат на положителна територия в края на днешната сесия след новината, че САЩ са се съгласили да освободят Южна Корея от митата, които планират върху вноса на стомана и алуминий, съобщава CNBC. Пазарите бележат ръст, след като миналата седмица бяхме свидетели на глобални разпродажби заради нарастващото напрежение между САЩ и Китай и страховете, че това може да доведе до търговска война.
В Япония индексът на сините чипове Nikkei 225 заличи по-ранните си загуби, за да затвори с ръст от 0,72% до 20766,10 пункта. Другият важен показател Topix се повиши с 0,38% до 1671,32 пункта.
Книжата на основните износители в страната се търгуваха смесено. Toyota, Honda и Canon отчетоха повишение в цената на акциите си съответно с 0,59%, 0,46% и 0,16%. Книжата на Sony обаче поевтиняха с 0.33%.
На борсата в Австралия местният измерител ASX 200 се понижи с 0,52% до 5790,50 пункта. Финансовият сектор беше надолу с 0,84%. Акциите на ANZ и Commonwealth Bank поевтиняха съответно с 0,65% и 1,09%, а книжата на National Australia Bank отчетоха спад в цената си от 0,66%.
В Хонконг индексът Hang Seng се придвижи на положителна територия с 0,10% до 30338,97 пункта. В континенталната част на страната Shanghai Composite обаче загуби 0,64% от стойността си до 3132,44 пункта.
В Южна Корея индексът Kospi отбеляза ръст от 20,32 пункта, или 0,84%, до 2437,08 пункта.
Ройтерс съобщи, че САЩ са се съгласили да освободят Южна Корея от митата, като вместо това ще определят квота за вноса на стомана. В отговор, Южна Корея заяви, че ще подобри достъпа на американските автомобилопроизводители чрез двустранно търговско споразумение, известно като KORUS (U.S. - Korea Free Trade Agreement).
В четвъртък американският президент Доналд Тръмп подписа разпореждане за обмитяване на китайски стоки на стойност до 60 млрд. долара, като това може да се случи след 30-дневен период на консултации, който започва с публикуването на списък със засегнатите стоки.
Търговският конфликт между Китай и САЩ ескалира, след като властите в Пекин пък обявиха първите си ответни мерки срещу новите налози върху вноса на метали.
„Спорно е дали опасенията около евентуална търговска война са единствената причина за разпродажбите на пазарите в последните сесии“, коментира Рай Атрил, директор Международна търговия в National Australia Bank. Според него доверието в продължаващия силен синхронизиран растеж на глобално ниво може да се забави след някои разочароващи икономически данни напоследък.
„Не трябва да забравяме и нарастващото геополитическо напрежие и опасенията, че Тръмп може да отхвърли ядрената сделка с Иран от 2015 г.“, каза още Атрил.