Обръщането към капитализма през 90-те води до това държавната служба да загуби дотогавашната си привлекателност, но квотите работят досега и никой не успява да ги ограничи.
Включително защото на вълната на позитивната дискриминация нисшите касти се хвърлят в политиката. И се оказват значително по-организирани от висшите, водейки в стройни редици поддръжниците си в изборите.
От всички демократични инструменти приоритет имат изборите като таран, с който се извоюват нови облекчения.
Многочислените организирани нисши касти на изборите правят политическите им партии привлекателни съюзници в коалициите. Обезпокоени от избирателната активност на далитите, висшите касти също оформят свои партии. Така индийската политика придобива кастов характер.
Каквото и да говори днес една политическа партия, когато работата опре до предизборната надпревара, тя ще търси съюз с лидерите на най-организираните и най-многочислени касти. И ще обещава нови придобивки срещу гласовете.
В Индия се надяваха, че, в крайна сметка, ще бъде преодоляна дискриминацията на „недокосваните“, но най-новите проучвания показват, че над една четвърт от индийците както и преди са отхвърляни като далити. Не ги пускат в кухнята, а използваните от тях съдове се изхвърлят. Сегашният президент е далит, квотите формално се спазват, но в бита има случаи на линч.
Управляващите в момента в Индия националисти се опитват да заменят кастите с национализъм и да изравнят социалната база. Но техният национализъм „куца“ - зад борда остават мюсюлманите, една пета от населението. Затова неизбежно страната ще се тресе в социален план.
А икономическият ръст е гарантиран само в следващите 5 – 10 г. (от друга страна в други части от света такъв ръст не се очаква).
преди 6 години *** му работа, и нашите индийци макар и емигранти от 2000 години пак се делят на касти, явно от тия никога нищо не е ставало... отговор Сигнализирай за неуместен коментар