Известната политика на Китай за раждане само на едно дете в семейство може да означава, че потенциалът за икономически растеж има срок на годност, коментира Джеймс Лианг, съосновател и председател на китайската онлайн платформа за пътуване Ctrip.
Говорейки пред CNBC от Давос, Лианг отдаде икономическия успех на Пекин през последното десетилетие на „огромната млада кохорта от новатори“, родена под председателството на бившия лидер на Комунистическата партия Мао Дзедун.
Според него фактът, че политиката за едно дете все още е недооценена от повечето икономисти показва колко важна е демографията. Въвеждането на политиката за едно дете през 1979 г. доведе до застаряване на населението в Китай.
„След 2030-40 г. ще имате много по-малка кохорта от млади работници. Като цяло китайската работна сила ще застарее, но дотогава Китай ще постига бърз икономически растеж.
„Демографските данни, размерът на населението, особено на младото население, е от решаващо значение за иновациите. В бъдеще Китай ще се радва на още 10 до 20 години много силна демография.
През 2015 г. Китай обяви, че отменя политиката си за едно дете в семейство.
Китай е страната с най-многобройно население в света – 1,37 млрд. души. Нейното трудоспособно население обаче – тези на възраст между 15 и 64 години – се свива. ООН прогнозира броят на китайците над 65-годишна възраст да скочи с 85% до 243 млн. през 2030 г. в сравнение със 131 млн. тази година.