Китайската комунистическа партия ще обсъди следващия месец поправки в Конституцията преди очакваното през март приемане на нов антикорупционен закон, предава Ройтерс.
Борбата с корупцията е ключов елемент в политиката на президента Си Дзинпин и ще получи нов импулс със създаването на Националната надзорна комисия, която вероятно ще бъде утвърдена през март на сесия на парламента.
Новият орган ще наследи Централната комисия за проверка на дисциплината и ще слее в едно многобройните антикорупционни органи. Предвижда се и разширяване на обхвата на надзора, който ще включва служителите от всички предприятия под държавен контрол, а не само партийните членове, предава БТА.
В кратко съобщение агенция Синхуа заявява, че Политбюрото на партията е решило да свика две важни заседания следващия месец - едното за внасяне на промени в Конституцията и другото конкретно за борбата с корупцията.
Според експерти основният закон на Китай трябва да бъде променен преди учредяването на новата комисия, за да осигури здрава правна основа за правомощията й.
Конституцията ясно дефинира висшите политически институции на Китай, като прокуратура и съдебна система, за да им даде държавна власт. Необходими са промени в тези дефиниции, за да се даде възможност за появата на също толкова влиятелна контролираща система.
Партията ще обсъди поправката (или поправките) на пленум през следващия месец, а пленарна сесия на антикорупционния орган на парламента - Общокитайското събрание на народните представители, ще се състои от 11 до 13 януари.
Последният вариант на новия антикорупционен закон, представен миналата седмица, включва защита за заподозрените в корупция в рамките на усилията за реформиране на системата за тайни разпити и въвеждането на нова система за задържане.