IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай короняса Си Дзинпин за новия Мао

Подобно на Мао, едноименната идеология на Си бе включена в конституцията, докато той все още е на власт

10:15 | 24.10.17 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Китайските комунисти поставиха държавния и партиен ръководител Си Дзинпин на едно историческо ниво с основателя на съвременен Китай Мао Дзъдун, след като китайската комунистическа партия утвърди политическата мисъл на президента в конституцията си във вторник. По този начин политическата власт на Си бе допълнително циментирана преди пренареждането на политическите позиции в страната, предава Ройтерс.

В края на едноседмичния конгрес партията единодушно прие поправка в конституцията, която включва „Мислите на Си Дзинпин върху социализма с китайски черти за новата епоха“ като едни от водещите принципи.

Партията ще обяви новия Постоянен комитет, върха на властта в Китай, по-късно днес, с което ще приключи промяната на лидерството, провеждана веднъж на всеки пет години. Сегашният комитет се състои от седем души.

В изменената конституция е включен текстове и за „абсолютното“ лидерство на партията над армията, за продължаване на битката с корупцията, развитието на инициативата „Новия път на коприната“ на Си Дзинпин, допълнителни реформи и предоставянето на „решаваща роля“ на пазарните сили в разпределянето на ресурси.

„Конгресът твърди, че лидерството на Китайската комунистическа партия е най-важният атрибут на социализма с китайски черти и най-голямата мощ на тази система“, казва партията в изявление.

Вероятността Си Дзинпин да успее да наложи включването на името си в конституцията се разглеждаше като ключов показател за силата му, издигайки до нивото на предишни лидери като Маоизма и Теорията на Дън Сяопин.

Нито един друг лидер след Мао не е имал едноименна идеология включена в документа, докато все още е бил на власт. Името на Дън Сяопин, архитекта на икономическите реформи в страната, е третото, което е залегнало в конституцията, но това е станало едва след смъртта му през 1997 г. 

Предшествениците на Си Дзинпин – Дзян Дзъмин и Ху Дзинтао, успяха да изменят конституцията, за да включат в нея водещите си принципи, но имената им не бяха вписани към тях.

Си Дзинпин бързо консолидира властта откакто стана лидер на партията в края на 2012 г., а след това пое и президентския пост през същата година.

Партията даде на Си Дзинпин титлата на „ключов“ лидер преди година, което значително заздрави позициите му преди конгреса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

2
rate up comment 16 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 7 години
Коронясал, моронясал... Китай върви само напред с огромни стъпки и то начело с комунистическата си партия! Просто намериха верния ЗА ТЯХ път! А като се замисли човек, че руснаците ги учеха през 50-те как се правят чукове и пирони...! А сега - открийте седемте разлики... :lol: И първата разлика е, че не клъвнаха на въдицата да си унищожат държавата, за да я правят отначало по западен образец, под мъдрото ръководство на Отворено общество, Световния еврейски съвет и американския фонд за подкрепа на демокрацията... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 1
0pk
преди 7 години
Брех там колко много демокрация има за внасяне. Ама главния производител го е шубе :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още