Световната банка повиши прогнозите си за икономическия растеж на развиващите се страни от Източна Азия и Тихоокеанския регион за тази и следващата година. Институцията добави обаче, че като цяло положителните перспективи са помрачени от рискове като нарастващ търговски протекционизъм и геополитически напрежения, съобщава Ройтерс.
Базираният във Вашингтон кредитор сега очаква Източна Азия и Тихоокеанският регион, който включва Китай, да се разрасне с 6,4% през 2017 г. и с 6,2% през 2018 г.
Предишната прогноза от април бе за 6,2% през тази и 6,1% през следващата година.
„Икономическите перспективи за региона остават положителни и ще спечелят от подобрена външна среда и силно местно търсене“, казва Световната банка в последния си доклад за региона в сряда.
Перспективите обаче се изправят пред рискове от нарастващ протекционизъм върху търговията и икономически национализъм, които може да ударят глобалната търговия, както и от евентуално ескалиране на геополитическото напрежение в региона.
Все по-враждебните изказвания на американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун през последните седмици предизвикват опасения за погрешни сметки, които може да доведат до война, особено след като Пхенян извършиха шестия си и най-мощен ядрен тест на 3 септември.
„Заради централната роля на региона в глобалния превоз на стоки и веригите на промишлени доставки ескалирането на тези напрежения може да прекъсне глобалните търговски потоци и икономическата активност“, казва Световната банка.
Това може да бъде придружено от волатилност на финансовите пазари, която вероятно ще се отрази негативно на икономическия регион в региона. Освен това може да има отлив на капитал в търсене на по-сигурни локации, казва банката.
Според Световната банка икономиката на Китай ще се разрасне с 6,7% през 2017 г. и с 6,4% през 2018 г. Предишните прогнози бяха за 6,5% и 6,3% съответно за тази и следващата година.
Очаква се икономическият растеж в Китай да достигне умерени темпове през 2018-19 г., след като икономиката се ребалансира от инвестиции и външно търсене към местно потребление, казва банката.