Повечето азиатски индекси затвориха с понижения във вторник преди септемврийската среща на Федералния резерв на САЩ, от която инвеститорите очакват детайли за бъдещата монетарна политика на централната банка, съобщава CNBC.
Японският индекс Nikkei 225 единствен остана на зелена територия, като прибави 1,96% към стойността си след дългия уикенд.
В същото време австралийският ASX 200 не успя да задържи първоначалното повишение и приключи със спад от 0,12% до 5713,6 пункта. Финансовият подиндекс се понижи с 0,02%, въпреки че по-рано през деня беше на зелена територия.
Южнокорейският Kospi изтри 0,09% до 2 416,05 пункта, като технологичните акции заличиха част от ръстовете, постигнати през предходната сесия. Книжата на Samsung Electronics поевтиняха с 0,69% в края на сесията, след като докоснаха рекордно високо ниво в понеделник.
В Хонконг Hang Seng се понижи с 0,33%, а на китайските континентални пазари Shanghai Composite загуби 0,18% от стойността си, понижавайки се до 3 356,65 пункта. Shenzhen Composite изтри 0,357% и финишира сесията на 1 995,60 пункта.
Източник: CNBC
"Отстъплението на азиатските пазари може да се обясни с липсата на силни двигатели за пазарите“, коментира Дзингуи Пан, пазарен стратег в IG.
Пан обясни ръста на регионалните пазари в понеделник главно с доверието в американските пазари, но рисковите събития през идните дни предизвикват предпазливостта на инвеститорите.
Те са насочили вниманието си към двудневната среща на Федералния резерв, започваща във вторник. По-голяма част от анализаторите очакват банката да остави лихвените проценти без промяна, когато обявява решението си на 20 септември. Но инвеститорите се надяват на детайли за вече обявените планове за свиване на баланса на Фед.
Централната банка има портфолио в размер на 4,2 трлн. долара в държавен дълг и ипотечни облигации, повечето от които бяха купени в началото на финансовата криза с цел поддържане на ниски лихви и подкрепа за икономиката.
Преди срещата доларът поскъпна спрямо йената до 111,74 йени за долар, докато доларовият индекс, измерващ зелените пари спрямо кошницата от валути, се понижи до 91,770 пункта спрямо нивото от 91,9 пункта в понеделник.
На петролния пазар фючърсите върху американския лек суров петрол превъзмогнаха първоначалния спад, като поскъпнаха с 0,18% до 50 долара за барел, докато тези в върху сорта Брент повишиха цената си с 0,02% до 55,49 долара за барел.