Застаряващото население в Азия ще окаже натиск върху икономическия растеж, предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от AFP. Тя призова властите да вземат мерки за противодействие на демографските промени, пише още БТА.
Проучванията показват, че застаряването на населението в Азия е много по-силно, отколкото където и да било другаде по света. До 2030 година Япония се очаква да стане първата "ултравъзрастна" страна с 28 процента от населението над 65 години. По това време една пета от южнокорейците ще бъдат на 65 и над 65 години.
Бързо остаряващи страни като Китай, Япония, Южна Корея и Тайланд ще имат по-малко активно население и потенциално по-слабо увеличение на производителността, посочи Лагард на конференция в Сеул. Така годишното нарастване на брутния им вътрешен продукт (БВП) може да се свие с до 1 процентен пункт, изтъкна тя.
Китай и Япония са втората и третата по големина световна икономика и всяко забавяне на растежа им ще се отрази на останалия свят.
Кристин Лагард призова правителствата от региона да увеличат дела на жените сред населението в активна трудова възраст, като подкрепят работещите майки чрез семейни надбавки, непълен работен ден и др.
В страните с нововъзникваща пазарна икономика, където населението продължава да се увеличава, властите трябва да улеснят достъпа на жените до образование и финансовите сектори, препоръча ръководителката на МВФ.
Тя се позова на проучвания, според които намаляването на разликите между половете на пазара на труда може да увеличи БВП на Япония с 9 процента, на Южна Корея - с 10 на сто, а на Индия - с цели 27 процента.
В неотдавнашен доклад МВФ прогнозираше, че увеличението на населението ще стане нулево в Азия до 2050 година. "Някои части на Азия могат да остареят преди да станат богати", бе посочено в този документ.
преди 7 години еми така е. като не искат да поканят млади ит специалисти и доктори с тъмен тен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар