Китай заяви, че ще ограничи местните компании да правят международни инвестиции в сектори като недвижими имоти, хотели, развлечения и спортни клубове, за да намали финансовия риск и да подкрепи икономиката, съобщава Bloomberg.
Властите ще забранят и международните инвестиции върху хазарта, но ще насърчат компаниите да подкрепят амбициозната инициатива на страната „Новия път на коприната“ на президента Си Дзинпин за свързването на Китай с Азия и Европа, заяви Държавният съвет в изявление на сайта на правителството от петък.
Китай предприе усилия за намаляване задлъжнялостта на финансовите пазари и да премахне системните рискове преди предаването на властта в Комунистическата партия по-късно тази година. Някои от компаниите, най-агресивно ориентирани към сделки, включително Anbang Insurance Group Co., Fosun International Ltd., Dalian Wanda Group Co. и HNA Group, се оказаха подложени на проверка.
Държавният съвет заяви, че изходящите инвестиции ще бъдат оценявани според три категории: забранени, ограничени и насърчавани.
Правителството се опитва да ограничи отлива на капитал, който отслаби юана и пресуши капиталовите резерви. Народната банка на Китай наложи контрол, след като средствата, които изтекоха миналата година от страната, достигнаха 816 млрд. долара, сочат данни на Bloomberg. Казината в Макао се смятат за основен изход, използван както от частни граждани, така и от корумпирани държавни представители.
Банковият регулатор тази година поиска от кредиторите да осигуряват информация за заемите на най-ангажираните в сделки компании в страната. Освен това той проучва случаите на неуспешни придобивания на тези компании, за да оцени потенциалните рискове пред частния сектор, казват запознати източници.
В отделно изказване Националната комисия за развитие и реформа заяви, че смята за „нерационални“ международните инвестиции в някои сектори, докато други – свързани с „Новия път на коприната“ се насърчават.
Изходящите инвестиции в Китай са се сринали с 44,3% през първите седем месеца на 2017 г. на годишна база, след като политиците наложиха спирачки върху чуждестранните придобивания след рекордните разходи през 2016 г.