Американските компании в Китай през тази година се изправят пред най-предизвикателната среда за бизнеса им от десетилетия насам, пише Bloomberg, позовавайки се на Американската търговска камара в Китай.
Политическите и икономическите преходи в САЩ и Китай, увеличаващата се враждебност към чуждестранните фирми и забавянето на растежа затъмняват прогнозите, твърдят от търговската камара в свой доклад.
Въпреки призивите за откритост и глобализация инвестиционните бариери остават високи, се казва в годишния доклад за американския бизнес в китайската „Бяла книга“.
„Темпът на икономически реформи и отваряне на пазара е бавен и нерешителен“, посочват от търговската камара. Докато условията в администрацията, регулаторната прозрачност и интелектуалната собственост се подобряват, политиките за подпомагане на местни индустрии и национални компании свиват пространството за участие на чуждестранни форми.
Това е поредното предупреждение от базираната в Пекин група с нестопанска цел, която през януари предупреди, че инвестициите на американски компании намаляват. Около 81% от нейните членове казват, че се чувстват по-малко желани в сравнение с 2016 г. спрямо 77% през 2015 г.
„Ние преживяваме ясно нарастване на несигурността в момент, когато отношенията между САЩ и Китай навлизат в нова ера“, коментира председателят на Американската търговска камара в Китай Уилям Зарит.
По думите му по-голямата прозрачност ще помогне в правителствената антикорупционна борба, като увеличи доверието на частните компании, че техните инвестиции ще бъдат защитени от закона. Според него стабилността и предвидимостта, предоставени недвусмислено от регулаторната среда, ще бъдат от значение за продължаване на растежа на Китай.