Азиатските акции бяха на положителна територия в сряда сутринта на фона на засилващите се опасения след поредния опит на Северна Корея да изпробва балистична ракета, този път към Японско море, съобщава CNBC.
„Геополитическото напрежение е нещо, което трябва да следиш, но в повечето случаи то няма влияние върху твоето портфолио“, коментира Виктор Шветс, ръководител „Стратегии“ в Macquarie Securities Group. По думите му напрежението ще се запази в близко бъдеще.
Австралийският индекс ASX 200 се повиши с 0,03%, подкрепен от подиндекса на производителите на основни ресурси, който нарасна с 1,62%, както и от енергийния подиндекс, отчел ръст от 1,13%.
Основният японски индекс Nikkkei 225 също записа повишение, прибавяйки 0,27% към стойността си.
Южнокорейският Kospi се търгува почти без промяна на фона на геополитическите тревоги на корейския полуостров.
На китайските континентални пазари акциите се търгуваха с повишения след два дни на официални празници. Shanghai composite нарасна с 0,98%, а Shenzhen composite отчете ръст от 1,45%. В Хонконг Hang Seng се покачи с 0,24 на сто.
Източник: CNBC
Азиатските банки бяха най-губещите по време на сесията. Големите японски банки бяха на червена територия, като Mitsubishi UFJ и Mizuho Financial понижиха цената на акциите си съответно с 0,94 и 0,80%. Четирите най-големи австралийски банки също се търгуваха с отстъпления, като акциите на National Australia Bank поевтиняха с 0,77%, а ANZ изтри 0,53% от цената на книжата си. Търговията при китайските банки беше смесена, като Bank of China отчете спад от 0,54%, а China Construction Bank записа ръст в цената от 0,67%.
На валутния фронт доларовият индекс се търгува на ниво от 100,50 пункта спрямо кошницата от валути рано тази сутрин българско време. Спрямо американската валута йената поевтиня до 110,73 йени за долар в сравнение с нивата от 111 йени за един долар по-рано тази седмица. Австралийският долар се разменяше за 0,7568 долара, отслабвайки спрямо нивата от 0,7600 долара през вчерашната търговия.
По време на азиатската сесия фючърсите върху сорта Брент поскъпнаха с 0,28% до 54,32 долара за барел, а тези върху американския лек суров петрол повишиха цената си с 0,39% до 51,23 долара за барел.