Китайските инвеститори са изтъргували рекорден обем фючърси върху суровини миналата година, след като спекулантите са наливали и отнемали средства от пазара със залози, че предстои недостиг на суровини, коментира Bloomberg.
Общият изтъргуван обем на Shanghai Futures Exchange, Dalian Commodity Exchange и Zhengzhou Commodity Exchange е скочил с 27% спрямо нивата от 2015 г. до 4,1 млрд. договора, сочат данни, изпратени по имейл от China Futures Association. Оборотът на борсите се е увеличил с 30% до рекордните 177,4 трлн. юана (25,5 трлн. долара), показват данните.
Китайските инвеститори са се насочили към фючърсите върху суровини миналата година, подтикнати от залози, че държавните усилия за намаляване на индустриалния капацитет ще доведат до недостиг на суровини. Те са се включвали активно на пазарите на няколко пъти през 2016 г. и са изкупували всичко от желязна руда до памук, вдигайки цените и предизвиквайки опасения за балон. Властите въведоха ограничения върху прекомерната спекулация, за да потушат тази мания.
„Заради надеждата, че реформата при предлагането успешно ще намали свръхкапацитета в Китай, особено във въглищния и стоманения сектор в страната, фючърсите върху някои суровини се вдигнаха на фона на манията за търговия миналата година“, казва Дзя Джън, трейдър в Shanghai Minhong Investment Management. “Ценовата волатилност също се увеличи заради слабите наличности след ниските цени по-рано“.
Търгуваният обем на китайските фючърси върху суровини е най-големият в света за седма поредна година, казва Фан Синхай, вицепредседател на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа (China Securities Regulatory Commission – CSRC), на конференция на индустрията миналия месец, сочи документ, публикуван на сайта на CSRC.
От гледна точка на оборота китайските борси вероятно все още изостават зад международните си конкуренти. Условната стойност на фючърсите и опциите върху суровини, търгувани на борсите от CME Group през 2015 г. е била в размер на 41,15 трлн. долара, сочат данни на Световната федерация на борсите (World Federation of Exchanges).
Китайските борси обикновено броят двойно обема, откритите позиции и оборота, за да отразяват дългата и късата страна на търговията. China Futures Association обаче брои само една страна от сделката, което е в съответствие със стандартите на повечето борси в света.