Японската централна банка (ЯЦБ) подобри оценката си за икономиката за пръв път от месец май 2015 г. и се въздържа от промяна в паричната си политика, съобщи Wall Street Journal. Депозитната лихва остава на отрицателна територия от -0,1%, а целевото ниво за доходността по 10-годишните държавни облигации – около нулата. Освен това банката ще продължи да изкупува държавни ценни книжа с темп от 80 трилиона йени годишно.
Експертите в институцията са по-оптимистично настроени за икономиката в Япония след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, което помогна за отслабването на йената. Рязката промяна в обстоятелствата дори даде повод за разговори дали ЯЦБ не трябва да повиши лихвените проценти. След края на последното си заседание за тази година централните банкери в Токио заявиха, че третата по големина световна икономика продължава да се възстановява с умерен темп.
Реториката на изказването беше сходна с тази от предишното заседание на 1 ноември и също включваше забавяне в износа и промишлеността, но очакванията на банката включват подобрени перспективи за износа и за индустриалното производство.
WSJ припомня, че 2016 г. беше турбулентна за централната банка на Япония. През февруари институцията изненадващо реши да въведе отрицателна депозитна лихва, което не беше прието с особен ентусиазъм от политиците и от обществото.
Японската йена започна да поскъпва, което навреди на печалбите на износителките. Опасенията за китайската икономика и изненадващото решение на Великобритания да напусне Европейския съюз направиха инвеститорите още по-предпазливи, а оттук – йената стана още по-привлекателна като актив убежище. В Япония цените продължиха да падат, потиснати от евтиния петрол и слабото вътрешно потребление.