През 1950-1951 г. делът на земеделието и свързаните сектори в БВП на Индия е 51,9%. За 2012-2013 г. статистиката е коренно различна – 13,7% - изключително нисък резултат за сектор, който дава работа на над 50% от населението на страната.
Според анализаторите това се дължи основно на невъзможността на фермерите да генерират доходи от земята си и постоянното им задлъжняване. Ето защо в Индия се дава гласност и се обръща специално внимание на успешните примери за внедрени в агросектора иновативни практики, които модернизират стопанствата и повишават доходите на фермерите.
Това съобщават анализатори от Института за агростратегии и иновации, който организира информационна кампания „Иновациите – винаги на мода“.
Екологични решения срещу вредителите
Барикс Агро Науки е компания, която предлага екологично чисти методи за защита на културите. Крайната цел е по-високи добиви, по-качествена продукция и минимални разходи.
Фирмата разработва иновативни продукти, отчитайки вредното въздействие на токсичните пестициди, които замърсяват почвата и водата, а и излизат скъпо. Един от тях е капан за вредители на базата на феромоните. Неговата тайна е в изкуствено синтезираните ароматни вещества, които привличат вредителите.
Другият продукт е „лепкав лист за летящи вредители“. Използва се рециклирана хартия в ярък цвят – жълт или син, доказано привличащ най-малко 19 високорискови вредители от голямо разстояние.
Почвена добавка за по-високи добиви
Анулек Агротехнологии е група от няколко предприемачи от Мумбай, които разработват проект, насочен към повишаване на почвеното плодородие с цел постигане на по-високи добиви и намаляване на влаганите ресурси. Продуктът, който създават, е почвена добавка, микс от органични въглища и разнообразни натурални хранителни вещества.
Той запазва плодородието на почвата, решава проблема с въглеродните емисии, поддържа силата на горния почвен слой и увеличава производството на растителни култури, като по този начин води до намаляване на зависимостта от химични торове.
Пръскачка за хормони
Компанията МИТРА има за цел да подобри производствените процеси в зеленчуковите и овощарските ферми чрез технологични решения. Едно от тези решения е пръскачка с въздух под налягане, която е разработена в частност за производителите на грозде и нар, но е приложима и като цяло в производството на плодове и зеленчуци. Пръскачката се използва, за да добавя хормони, подпомагащи растежа на културите, да намалява разходите за ръчен труд и да спестява време на стопаните.
Умни ферми за по-добра храна
КропИн Технологични решения е аналитичен подход за справяне с проблемите. Разработеният от софтуерен инженер проект има за цел да осигурява на агробизнеса технология и експертиза, която да го подпомогне в осигуряването на храна на потребителите по целия свят по един по-безопасен и разумен начин.
На фермерите се предлага информация, публикувана в облачно пространство, интегрирано в мобилно приложение за Андроид. Приложението Smart Farms позволява на големите хранителни компании да проследяват развитието и състоянието на реколтите във фермите в цялата страна, участващи в проекта, като по този начин се осигурява проследимост и прозрачност за качеството на суровините.
Приложението подпомага и фермерите, като им осигурява информация за добри практики в целия свят, както и прогнози за реколтата от различни видове култури.
Иновации и за аквакултурите
Ерувака технологии е организация, чиято мисия е да ускори внедряването на технологии в аквакултурите – една област, в която фермерите се сблъскват със сериозни проблеми, поради липса на достъп до адекватни технологии, измерващи показателите и чистотата на водните ресурси.
Разработеният инструмент представлява соларно захранвана инсталация, разположена върху плаващи буйове. Тя измерва няколко основни параметъра за състоянието на водата – кислородните нива, температурата, нивото на PH – всичките ключови за развитието и оцеляването на рибите и скаридите.
Събраните данни се съхраняват в облачно пространство и се предоставят на индивидуалните потребители чрез интернет, SMS услуги, приложение за Андроид или гласови съобщения. Благодарение на разработената технология фермерите могат дистанционно да управляват автоматизирани съоръжения като аератори и хранилки.