Азиатските пазари приключиха днешната сесия с понижения. Седмицата започна в очакване на първия президентски дебат в САЩ и неформалната среща на производителите на петрол от ОПЕК, съобщава CNBC.
Австралийският ASX 200 приключи почти без изменение на ниво от 5 431,40 пункта, след като финансовият сектор отчете спад от 0,13%. Енергийният сектор приключи с понижение от 0,07%.
Акциите на ANZ поскъпнаха с 0,04%, а на Commonwealth Bank финишираха почти без изменение. Книжата на Westpac поскъпнаха с 0,1%, докато тези на National Australia Bank добавиха 0,14% към цената си.
Южнокорейският Kospi се понижи с 0,34% до 2 047,11 пункта. В Хонконг Hang Seng index отписа 1,42% в късната следобедна сесия. Китайските континентални пазари също затвориха на червена територия, като Shanghai composite изтри 1,74% до 2 981,24 пункта, а Shenzhen composite заличи 2,06% от стойността си до 1 966,60 пункта.
Японският Nikkei 225 загуби 1,25% до 16 544,56 пункта, след като изявлението на управителя на Японската централна банка Харухико Курода тласна йената нагоре. В реч пред бизнес лидери в Осака той заяви, че регулаторът е готов да използва всеки възможен инструмент на паричната политика, за да постигне целта от 2% инфлация.
Курода каза, че темпът на програмата за изкупуване на облигации може да варира заради новото правило, въведено миналата седмица, за целева стойност на доходността по 10-годишните облигации от 0%.
„Няма по-добра възможност от сега изцяло да се отървем от дефлацията“, каза Курода, цитиран от Ройтерс. „Говоренето за ограниченията в паричната политика не помага“, посочи още той.
Думите му тласнаха японската йена нагоре, която се търгува на ниво от 100,85 йени за долар към 11.15 ч. българско време в сравнение с нивата от 101,10 йени за долар по-рано през сесията.
По-големите японски компании-износителки отчетоха спад в цената на акциите си, като тези на Toyota поевтиняха с 0,55%, на Nissan изтриха 1,26%, а на Honda - 2,14%.
Акциите на японските банки също поевтиняха след потвърждението на Курода, че все още е възможно по-нататъшно намаляване на лихвените проценти, а отрицателните лихви могат да навредят на маржовете на печалбата на банките. Книжата на Mitsubishi UFJ понижиха цената си с 2,06%, на SMFG отписаха 1,41%, а акциите на Mizuho Financial поевтиняха с 1,26%.
Анализатори смятат, че азиатските инвеститори ще държат под око предстоящия първи телевизионен дебат между основните претенденти за президентския пост в САЩ. „Добро представяне на Тръмп на дебата би означавало рали при нискорисковите активи, японски и германски държавни облигации”, коментира пазарният анализатор от IG Ангъс Никълсън.
На валутния пазар доларовият индекс се търгува на ниво от 95,478 пункта малко след 11.20 ч. българско време спрямо 96 пункта за кратко достигнати през миналата седмица преди Федералният резерв да реши да остави паричната си политика без промяна.
На стоковите пазари петролът поскъпва в сутрешната сесия. Фючърсите върху американския лек суров петрол добавят 0,83% до 44,85 долара за барел по време на азиатската сесия, след като поевтиняха с 3,97% в петък. Контрактите върху европейския бенчмарк Брент прибавиха 0,89% към цената си до 46,30 долара за барел.
Представители на държавите производителки на петрол от ОПЕК ще се срещнат неформално тази седмица в кулоарите на енергийната конференция в Алжир, за да обсъдят евентуално споразумение за замразяване на добивите. Цените на петрола тръгнаха нагоре, подкрепени от думите на алжирския министър на енергетиката, че всички варианти са възможни - както намаляване на производството, така и замразяване на нивото му.
Въпреки това анализаторите остават скептични. „Пазарите не очакват конкретна сделка и дори да се постигне споразумение за замразяване на производството, то това няма да влезе в сила незабавно”, коментира Вей Лян Чан, валутен стратег в Mizuho Bank. Според него пред такава сделка има поне 6-месечен хоризонт. По думите му не е възможен незабавен ефект в съответствие с исканията на Иран, Ирак, Нигерия и Либия.
При компаниите акциите на Samsung не успяха да задържат първоначалния ръст от 0,3% и приключиха търговията със спад в цената от 0,19% след информацията, че технологичният производител отлага началото на продажбите на новия Galaxy Note 7 в Южна Корея от 1 октомври.
В същото време книжата на японския производител на фотоапарати Nikon поскъпнаха с 1,93% благодарение на подобряване на технологиите, промяна в стратегическа посока и очакванията, че компанията може да избегне голям спад в печалбата през фискалната 2018 г.