Китайската икономика все още е поставена под относително голям натиск в посока надолу, съобщава Ройтерс, позовавайки се на годишния доклад на Централната банка на Китай за 2015 г.
В доклада регулаторът посочва, че ще запази разумна парична политика, като обещава да контролира строго индустриалния капацитет.
В същото време банката изразява надежда, че страната ще успее да запази икономическия растеж в разумни граници.
Според доклада, съдържащ икономическите перспективи пред Китай, Централната банка очаква леко ускоряване на инфлацията. Прогнозата за ценовото равнище обаче остава несигурна поради покачващите се цени на жилищата и нестабилността в цените на селскостопанските продукти, посочват от регулатора.
Политиците в страната са принудени да се справят с поляризирания пазар на жилища заради огромното търсене в големите градове и незначителните продажби в по-малките градове, изправени пред свръхпредлагане.
В по-големите градове като Шанхай, Шънджън и Нанкин местните власти затегнаха от март насам правилата за покупка на жилища, за да обуздаят спекулирането и да овладеят покачването на цените.
В резултат на мерките жилищните продажби в Китай продължиха да нарастват през първите пет месеца от годината, но с по-бавен темп.
Приходите от продажбите на жилища се увеличиха с 53,4% спрямо година по-рано до 3,18 трилиона юана (482,5 млрд. долара) в периода между януари и май, показват данните на Националната статистическа служба. За сравнение, през първите четири месеца на тази година жилищните продажби отчетоха ръст от 61,4%.
От своя страна Международният валутен фонд (МВФ) по-рано заяви, че краткосрочните икономически перспективи пред Китай се засилват благодарение на подкрепа на политиките, но предупреди, че средносрочните перспективи стават все по-несигурни заради бързото нарастване на кредитите, излишния производствен капацитет и рисковете във финансовия сектор.