„Стремежът на японското правителство към съживяване на икономиката е изправен пред дълга и упорита работа в отсъствието на „смели“ структурни реформи“, предупреди Международният валутен фонд (МВФ) и призова Токио да изведе на преден план реформата на трудовия пазар и политиката за доходите, съобщава Ройтерс.
От Фонда призовават за по-гъвкава рамка на паричната политика и изоставяне на поставения от Централната банка срок за постигане на 2% инфлация.
Според МВФ при сегашната политика целта за растеж, инфлация и бюджетен излишък не може да бъде постигната в определения от властите срок.
Докато безпрецедентната парична експанзия и фискалните стимули постигнаха първоначален успех, третата цел на японския премиер Шиндзо Абе за структурни реформи се забавя.
"Абеномиката (икономическата политика на премиера - от Абе и икономика - бел. ред.) постигна напредък в съживяването на японската икономика. Тази година обаче консултациите за японската икономика подчертават продължаващите предизвикателства пред страната в усилията за постигане на целите като по-висок растеж, по-висока инфлация и фискална устойчивост“, отбеляза Дейвид Липтън, първи заместник-управляващ директор на МВФ, по време на пресконференция в Токио.
Той добави, че Япония ще трябва да се повиши данъка върху продажбите от 8% в момента до най-малко 15 на сто, за да намери точния баланс между растеж и фискална устойчивост.
Без смели структурни реформи и надеждна фискална консолидация, вътрешното търсене може да остане в застой и всяко по-нататъшно смекчаване на паричната политика може да доведе до прекомерна зависимост от обезценяването на йената, посочва още МВФ.
Още за икономиката и паричната политика на Япония можете да научите от видеото на Bloomberg
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria