Повечето азиатски борсови индекси приключиха сесията в понеделник с понижения, повлияни от слабите данни за търговията в Китай и по-ниския от очакваното ръст в новите назначения в САЩ, съобщи CNBC.
Китайският индекс Shanghai Composite се понижи с 2,35%, а по-малкият Shenzhen Composite отчете спад от 2,96%. Хонконгският Hang Seng се повиши с 0,33%.
През април китайският износ се свива с 1,8% на годишна база до 172,7 милиарда долара. Месец по-рано износът записа скок от 11,5%.
Данните на митническата служба показват още, че вносът намалява с 10,9% до 127,2 милиарда долара, след като през февруари се сви с 13,8%.
В Австралия ASX 200 се понижи с 0,54%, след като се колебаеше между червена и зелена територия. Подиндексът на компаниите производителки на материали се понижи с 0,56%, а измерителите на енергетиката и финансите се повишиха съответно с 1,18% и 0,63%.
Японският индекс Nikkei 225 финишира с 0,68% ръст, като йената се търгуваше на ниво 107,52 йени за долар.
Японската централна банка публикува стенограмата от последното си заседание и документът показва, че икономистите са единодушни, че икономиката се възстановява. Някои централни банкери обаче предупреждават за по-слабо потребителско доверие и изразяват съмнения в ефективността на отрицателните лихвени проценти.
Южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,45%.
По време на азиатската сесия цените на петрола се повишиха с над 2%, след като горските пожари в Канада доведоха до затваряне на половината от пясъчните находища през уикенда.
Саудитска Арабия смени дългогодишния министър на петрола Али ал Наими с Халид ал Фалих, председател на държавната компания Saudi Aramco. Според редица анализатори това е сигнал за нова ера на петролните пазари и потвърждение, че режимът в Рияд иска да остави пазара да определи цените на суровината.