Тайван понижи основния си лихвен процент трето поредно тримесечие, след като свитият износ не показва сигнали за възстановяване и започна да оказва негативно влияние на трудовия пазар, съобщи Bloomberg.
Централната банка понижи дисконтовата лихва с поредни 12,5 базисни пункта до 1,5%, пише в изявлението на регулатора. 25 от общо 26 икономисти, анкетирани от Bloomberg, прогнозираха подобна мярка, като 22 от тях очакваха процентът да достигне 1,5 на сто.
Икономиката в Тайван се насочва към свиване трето поредно тримесечие, след като износът се понижаваше през последните 13 месеца на фона на забавянето в Китай.
В Азия Тайван привлича най-много инвестиции в акции и това оскъпява местния долар, което пък от своя страна поставя износителите в неизгодно положения спрямо конкурентите им в Южна Корея. Слабата търговия натежава на трудовия пазар, увеличавайки риска потреблението да отслабне.
„Ефектите от пониженията на лихвените проценти стават все по-малко видими, но все пак трябва да се случат“, казва Уудс Чен, икономист в Ta Chong Bank в Тайпе. „Целта е допълнително да се понижат лихвените нива и да се отслаби тайванският долар или поне да се ограничи поскъпването му“, допълва той.
Тази година тайванската валута поскъпна с 1%, повече от основния си конкурент – южнокорейския вон. Средната лихва по новите кредити от петте най-големи банки се понижи до четиригодишно дъно през февруари (1,593%).
През втория месец от годината безработицата се повиши до 3,94%. Година по-рано беше достигнато рекордно дъно (3,73%), припомня Bloomberg.