IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Уроци назаем от Фед

При срива на фондовите пазари миналата година централната банка на Китай се допитва до опита на Фед при "Черния понеделник"

10:50 | 21.03.16 г. 5
<p>
	Китайската централна банка.&nbsp;<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Китайската централна банка. Снимка: архив Ройтерс

Документите на Кеймин представят в детайли как Фед започва да прави изявления ден след срива на пазара, известен като Черния понеделник, обещавайки да захрани пазарите с пари в брой, за да могат да функционират.

Още преди Сун да пише на Кеймин, Китай вече е прекарал месец в борба със спада на фондовия пазар, а много от действията на централната банка и други китайски власти приличат на плана на Фед през 1987 г.

Сривът на индекса Shanghai Composite на 27 юли е най-големият еднодневен спад от 2007 г. и до този момент пазарът вече е изгубил почти една трета от стойността си в рамките на шест седмици.

На 27 юни централната банка на Китай вече е намалила лихвените си проценти подобно на Фед през 1987 г.

Сун казва на Кеймин, че централната банка на Китай има особен интерес към това как Фед е използвал обратни репо-сделки за временно инжектиране на пари в брой в банковата система на САЩ през 1987 г.

Китайската централна банка вече е увеличила паричните си инжекции през юни и засилва обратните репо-сделки през август, докато акциите продължават да поевтиняват. На 2 август централната банка облекчи политиката си, обезценявайки юана с 2%.

На 27 юли китайският регулатор на ценните книжа заявява, че е готов да изкупува акции, за да стабилизира фондовия пазар и че властите ще се отнесат сурово с всеки, който прави „злонамерени“ залози, че акциите ще потънат още.

През 1987 г. Фед се свързва директно с банките и ги насърчава да посрещнат „легитимните нужди за финансиране“ на клиентите си, казва Кеймин в мейла си до Сун.

В допълнение на обещанията си през 1987 г. централната банка на САЩ облекчава ограниченията по обезпеченията на Wall Street и се опитва да успокои пазарите, намесвайки се в търговията по-рано от обикновеното. Американската икономика продължава да се разраства, като в крайна сметка влиза в рецесия през 1990 г.

Централната банка в Пекин обаче няма толкова свобода на действие като Фед, който отговаря през американския Конгрес, но действа независимо от администрацията.

Гуверньорът на китайската централна банка Джоу Сяочаун прилага политики, които в крайна сметка са решение на политическите лидери в Пекин и няма власт да поведе дебата или да хвърли светлина върху взимането на решения.

Заместник-министърът на финансите на Китай заяви за Ройтерс миналата година, че китайските надзорни органи трябва да се поучат от страни като САЩ.

Премиерът Ли Къцян също каза миналия месец, че влиянието на регулаторите на Китай не е достатъчно, но страната все пак е успяла да парира системните рискове.

Според американските централни банкери относителната прозрачност на действията им помага на ефективността и легитимността им, но законите за отворяне на досиетата карат представителите на Фед да бъдат предпазливи в комуникацията си, по-голямата част от която може да бъде направена публична при поискване. Заместник-гуверньорът на Фед Стенли Фишер дори заяви, че прозрачността затруднява неофициалните обсъждания между централните банкери.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:16 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
''Фед, който отговаря през американския Конгрес, но действа независимо от администрацията'' - хем отговаря хем действа независимо ???Първият одит на Фед за почти стогодишната му история е публикуван на уеб-страницата на сенатор Сандър - http://12160.info/forum/topics/first-audit-results-in-the-federal-reserve-s-nearly-100-year?xg_source=activityТоест какво се отчита Фед като 100год. няма едни одит ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 8
michaelis12
преди 8 години
ФЕДа кво праеше в такива времена - ми спасяваше ги. Тея бандити на Wallstreeta свикнаха оплюскаха всичко и ако стане мяу знаят, че ФЕДа ше извади печатарката. Не бяха фондове не бяха банки, а онея с full leveradge батко газ през тръстиката и ги боли шапката тъй или иначе данъкоплатеца през ФЕДа плаща ..... Така не се прай, остааш ги да потънат ловиш ги после и у панделата -> следващите ше се замислят, като застреляш и някой банкер пред Wallstreeta тогава нема да има проблеми и такива случаи като 1987г. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 4
mrynmryn
преди 8 години
Тия колкото и да се правят на сърдити, са като дупе и ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 9
0pk
преди 8 години
Ти откъде знаеш, че преди това не се е допитала до Руската? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 8
bgMan
преди 8 години
Там и е грешката на централната банка на Китай, че се допитва до Фед вместо до Руската централна банка, нали така русофилски тролчета и предвестници на новия руско-китайски военно-политически съюз?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още