IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уроци назаем от Фед

При срива на фондовите пазари миналата година централната банка на Китай се допитва до опита на Фед при "Черния понеделник"

10:50 | 21.03.16 г. 5
<p>
	Китайската централна банка.&nbsp;<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Китайската централна банка. Снимка: архив Ройтерс

Когато миналата година се изправя пред срив на фондовите си пазари, централната банка на Китай бързо се допитва до Федералния резерв на САЩ, молейки го да сподели подхода си, с който преодолява „Черния понеделник“ на Wall Street през 1987 г., разказва Ройтерс.

На 27 юли главният представител на китайската централна банка за Америка, базиран в Ню Йорк, Сун Сянйен пише на Фед за спада от 8,5% на китайските акции и казва, че „гуверньорът ми иска да почерпи от вашия добър опит“.

Не е известно дали и преди китайската централна банка се е допитвала до Фед, за да се справи с предишни пазарни сътресения. Засега и двете централни банки отказват коментар за Ройтерс.

В анализ на информационната агенция от миналата година вътрешни източници от Фед, бивши служители на централната банка и икономисти казват, че няма официална гореща линия между китайската централна банка и Фед и че китайците често нямат желание да се включват в международни срещи.

Катастрофата на китайския пазар обаче доведе до сериозни спадове на глобалните финансови пазар и в рамките на няколко часа Фед изпраща на китайската централна банка пакет с публично достъпни документи, описващи подробно действията на централната банка на САЩ през 1987 г.

Централните банкери от Фед започват двудневната си политическа среща на следващия ден и разглеждат и разпродаването на китайските акции, сочи протоколът от събранието. Според някои от тях икономическото забавяне на Китай може да натежи на Америка.

"Заразата" от финансовия пазар на Китай е една от причините, на които се основа Фед през септември, когато отложи вдигането на лихвените проценти, очаквано от много анализатори – признак колко важен е станал Китай както като индустриален двигател, така и като финансов пазар.

Съобщенията, до които Ройтерс е получил достъп чрез заявка съгласно Закона за достъп до информация, показват колко разтревожен е бил Пекин по отношение на задълбочаващите си финансови сътресения и предлагат рядко вникване в една от най-малко разбираните големи централни банки.

Размяната на съобщения показва още, че макар между двете централни банки да има колегиални отношения, те не споделят тайните си дори по време на криза.

На запитването на Сун директорът на отдела за международни финанси на Фед Стивън Кеймин изпраща обобщение в 259 думи за това какво прави централната банка, за да успокои пазарите и да предотврати рецесия, след като индексът S&P 500 се срива с 20% на 19 октомври 1987 г.

Кеймин изпраща и бележки, с които да насочи представителите на китайската централна банка през десетките страници от протоколи, изявления и доклади на Фед, прикачени към мейла.

Всички прикачени документи обаче от дълго време са публикувани на сайта на Фед и не е ясно дали са изиграли роля при оформянето на действията на Пекин.

Последна актуализация: 10:16 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
''Фед, който отговаря през американския Конгрес, но действа независимо от администрацията'' - хем отговаря хем действа независимо ???Първият одит на Фед за почти стогодишната му история е публикуван на уеб-страницата на сенатор Сандър - http://12160.info/forum/topics/first-audit-results-in-the-federal-reserve-s-nearly-100-year?xg_source=activityТоест какво се отчита Фед като 100год. няма едни одит ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 8
michaelis12
преди 8 години
ФЕДа кво праеше в такива времена - ми спасяваше ги. Тея бандити на Wallstreeta свикнаха оплюскаха всичко и ако стане мяу знаят, че ФЕДа ше извади печатарката. Не бяха фондове не бяха банки, а онея с full leveradge батко газ през тръстиката и ги боли шапката тъй или иначе данъкоплатеца през ФЕДа плаща ..... Така не се прай, остааш ги да потънат ловиш ги после и у панделата -> следващите ше се замислят, като застреляш и някой банкер пред Wallstreeta тогава нема да има проблеми и такива случаи като 1987г. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 4
mrynmryn
преди 8 години
Тия колкото и да се правят на сърдити, са като дупе и ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 9
0pk
преди 8 години
Ти откъде знаеш, че преди това не се е допитала до Руската? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 8
bgMan
преди 8 години
Там и е грешката на централната банка на Китай, че се допитва до Фед вместо до Руската централна банка, нали така русофилски тролчета и предвестници на новия руско-китайски военно-политически съюз?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още