IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Няма база за продължително поевтиняване на юана

Гъвкав валутен курс трябва да помогне на Пекин да се справи със спекулациите, коментира гуверньорът на Китайската централна банка

13:32 | 13.02.16 г. 12
Няма база за продължително поевтиняване на юана

Гуверньорът на Китайската централна банка Джоу Сяочуан каза в интервю за списание Caixin, че няма база за продължително поевтиняването на юана, след като платежният баланс е добър, изтичането на капитали е нормално и валутният курс е стабилен спрямо кошница от валути.

Джоу Сяочуан отхвърли спекулациите, че Китай планира да затегне капиталовия контрол и каза, че няма нужда от притеснения по отношение на краткосрочното понижение на валутните резерви на страната, съобщава Bloomberg TV Bulgaria. 

От 2015 г. насам валутните резерви на Китайската централна банка намаляха значително, като на 8 февруари излязоха данни, че те възлизат на 3,23 трлн. долара. Това е най-ниското равнище от 2012 г., като над 600 млрд. долара бяха похарчени за защита на валутния курс. 

Забавянето на китайската икономика и вдигането на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ предизвика сериозно изтичане на капитали от втората по големина икономика в света, което натежа върху юана и потисна стойността му. 

Според гуверньора на Китайската централна банка обаче ситуацията се е нормализирала.

Интервюто му идва само два дни преди отварянето на китайските финансови пазари, които бяха затворени за едноседмична ваканция заради Китайската нова година. 

„Китайската централна банка няма да позволи на спекулации да доминират пазарните настроения“, каза Сяочуан, като допълни, че гъвкав валутен курс трябва да помогне на страната да се справи със спекулациите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:54 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 1
Grosss
преди 8 години
Спадът на петрола и суровините създадоха световен хаос което удря Китайкато фабриката на света.Китай губи пазари ,износът намалява и се принуждавада девалвира парите си за да запази конкурентно-способност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
Grosss
преди 8 години
За момента най.вероятно ще стопират спада на юана,но ако йената,рублата,еврото и австралийският долар продължат спада си спрямо американския долар най-вероятно е и юана да падне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 5
khao
преди 8 години
На никого ли не му изглежда странно, че китайците харчат ДОЛАРИ за да си купуват ЮАНИ, от които могат да си напечатат------хахахахаха, еми да брато ... супер странно е, хахахаха, що ли не те вземат за финансов министър да ги оправиш ? зле са, не искат да девалвират до безкрай че да си стимулират износа, нали ? но може би правят така защото вече юана е във МВФ и е резервна валута и те искат да си сменят резерва от долари в юани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 8 години
верно не е умен въпроса ти ... ако изобщо може да се квалифицира като въпрос.... а ти даже си мислил кво евентуално ще направят на нещо което те са го решили, следователно го правят. :):)аз сега съм гладен и решил да ям :):) Ти как мислиш, ще ям ли или няма ? :D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
abdul
преди 8 години
"Китай не може да девалвира до безкрайност "," ..Пазара.."Не си съвсем прав. Дефлация има, когато пазарува през други валути, когато обаче "ти" си пазара и не е необходимо да деноминираш през други валути е важно кой работи с твоята валута и внася и изнася - т.е. въпроса е политически..За металите няма да коментирам защото има достатъчно места от които да си ги набави, само щи кажа, че китай от 4+ години търгува петрол директно с иран.Освен това китай купува цели минни находища, те не купуват златото "на пазара" ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 3
skeptika
преди 8 години
прав си колега , сложих ти Плюс !..............има обаче едно голямо НО...Китай не може да девалвира до безкрайност Юана..защото Внася старетегическите суровини през Пазара..а евтиният Юан ще Оскъпи много Вноса на Нефт, Газ, Уран, Злато ..и ще им се обърка сметката !Евтин Юан = Горям Износ , но спъва Вноса..трябва да влязат на плаващ курс без интервенции от Централната им банка към курса ....освен това Китай има "Съсед"...който както като е Приятел , така и Враг..и може да ги вкара в "правия" път..Хегемониите са в Минало свършено време...трябва да се отчита и обратния интерес...иначе може да се повтори историята с "изпаряването" на един полк преди 40 год
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 5
Dimat
преди 8 години
Сега, аз,лаикът , да кажа нещо на "глобалните коментатори"!Хабер си нямат,какво очаква и света и тях,оттук нататък,откакто юанът стана една от резервните валути.Китайците такива номера ще им въртят,като си играят с юана,че ще ги побъркат,а те ще се въртят като ошашавени с "прогнозите" си,докато не станат за смях на света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
САЩ трябва да свиква ,че ще става каквото кажат Китай тоест Китай сега настройва валутата си защото официално от октомври тази година вече ще е резервна валута със щатския долар, еврото, японската йена и британския паунд..Решението на МВФ става основно за сметка на еврото, чийто дял се понижава с над 6% от 37.4 до 30.93%. Юанът ще има по-голяма тежест от британския паунд и йената, чиито дял спада до съответно 8.09 и 8.33%. Делът на долара се променя най-малко от 43% пада на 41.73%.Юанът ще има дял от 10.92% в кошницата на МВФ. Новата формула за SDR дава по-голяма тежест на финансови променливи и по-малко на износа, с което фондът отговаря на отдавнашни критики относно методологията. След това решение всяка централна банка на страните акционери в МВФ ще може да държи резерв в юани, включително и американски слуги като нас. Юанът вече може да се използва за международни и търговски разплащания без двустранни споразумения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още