Брутният вътрешен продукт (БВП) на Индия ще нарасне със 7,6% през фискалната 2015 г., т.е. през 12-те месеца до март 2016 г., прогнозира министерството на статистиката, цитирано от Bloomberg. Предишния период ръстът беше 7,2%, а средната прогноза на икономистите, анкетирани от Bloomberg, e за 7,4%.
Агенцията коментира, че премиерът Нарендра Моди по всяка вероятност ще изпита трудности да поддържа този темп на растеж, след като представи проектобюджета на 29 февруари.
Bloomberg припомня, че през 2015 г. китайската икономика нарасна с 6,9%, руската се сви с 3,7%, а за бразилската се очаква също да се свие с 3,7 на сто.
Експанзията в Индия се забави до 7,3% през последното тримесечие на 2015 г. спрямо 7,4% предходното.
Моди трябва да балансира между призивите да увеличи разходите в икономика, която показва смесени сигнали за стабилност, от една страна, и необходимостта от фискална дисциплина, за да постигне целите за дефицита и да си спечели още понижения на лихвените проценти от централната банка, от друга страна. Индийските акции, облигации и валута преживяха най-лошия си януари от 2011 г., до голяма степен заради опасения за бюджета.
„Пада се изцяло на правителството да стимулира растежа“, казва Радика Рао, икономист в DBS Bank в Сингапур, преди публикуването на данните. „Пониженията на лихвените проценти миналата година не помогнаха, така че Моди ще трябва да насочи средства за капиталови разходи или за потребление“, допълва тя.
Все пак историята показва, че по-високи разходи в Индия обикновено са придружени не само от стабилен растеж, но и от висока инфлация. Това ще застраши целевото ниво за ръста на потребителските цени от 5% през март 2017 г. и ще принуди управителя на централната банка Рагурам Раджан да остави лихвите непроменени след 4 понижения през 2015 г.
Междувременно безизходицата в парламента пречи на администрацията на Моди да прокара ключови икономически закони, включително данък върху стоките и услугите, който трябва да замени десетина други данъци, както и да стимулира ръста на приходите и икономическия растеж.
Брутната добавена стойност – фактор, който внимателно се следи от централната банка – се повиши със 7,1% през периода октомври – декември и оправда очакванията, като предходното тримесечие ръстът беше 7,4 на сто.
„Брутната добавена стойност ще бъде определяща за нагласите и ключова за растежа в средносрочен план“, казва Шубхада Рао, икономист в Yes Bank в Мумбай.