Китайският президент Си Дзинпин призна, че икономиката на страната е изправена пред риск от влошаване на растежа, но увери останалите лидери, че тя е издръжлива и ще продължи да се реформира, предава Bloomberg.
Китай работи върху преодоляването на предизвикателствата от по-бавния глобален икономически растеж през тази година, като продължава с реформите и няма да променя политиката си за чуждестранните инвестиции. Това заяви Си Дзинпин на срещата на върха на страните от Азиатско-тихоокеанското сътрудничество (АРЕС), която се провежда в Манила.
„Като цяло позитивните основи на икономиката на Китай остават непроменени в дългосрочен план“, посочи той. „От друга страна, тя все още се бори със затрудненията от вътрешната и външната среда, понасяйки значителен натиск и краткотрайна болка от дълбоките реформи“, допълни още Си Дзинпин.
Китай е на път да запише най-бавната експанзия от 25 години насам, което е обезпокоително за по-малките азиатски икономики, станали изключително зависими от износа. Властите в Китай засилват фискалните стимули, след като шестте намаления на лихвените проценти не успяха да възродят растежа.
Данните от Поднебесната империя сочат, че индустриалното производство се забавя през октомври, като нараства с 5,6% на годишна база. През септември ръстът възлизаше на 5,7%.
В същото време продажбите на дребно нарастват с 11% на годишна база през миналия месец.
„Някои икономически индикатори показват известни колебания между месеците и тримесечията, но като цяло икономиката е функционирала в рамките на разумен обхват и поддържа постоянен и сравнително бърз растеж“, отбеляза още Си Дзинпин.
Президентът на страната изтъкна и усилията на Китай да заеме водеща роля в развитието и интеграцията на Азия, като посочи инициативата си да свърже страната с Европа през Западна и Централна Азия, а също и ръководената от Китай Азиатска инфраструктурна инвестиционна банка.
Китай иска да приключи работата по Регионалното всеобхватно икономическо партньорство рано, каза още Си Дзинпин. Страната се стреми и да постигне високи стандарти в договорите за търговия с други страни. Той призова лидерите да работят по-бързо върху Зоната за свободна търговия на Азиатско-тихоокеанския регион. Този договор беше поставен на първо място в дневния ред, когато членовете на АРЕC се събраха миналата година в Пекин.
преди 9 години Китай е със сгрешена парична система и лошите последици ще се развиват.Ако не се допускаше тази грешка, КНР нямаше да има сегашни дългове.Мнозина очакват Централната банка да е спасител от съвременни злини. Те са със заблуда. Централната банка не може да предотврати актуални злини, защото причината не е в нейна компетентност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щом самия Си Дзинпин, говори за рисковете пред китайският растеж! Дали нещата на глобално ниво не са много по-сериозни от тези 0,3-0,4%, които обявиха, че са "CUTнали" китайците, а много хора приеха, че рисковете са вече зад гърба им! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щом самия Си Дзинпин, говори за рисковете пред китайският растеж! Дали нещата на глобално ниво не са много по-сериозни от тези 0,3-0,4%, които обявиха, че са "CUTнали" китайците, а много хора приеха, че рисковете са вече зад гърба им! отговор Сигнализирай за неуместен коментар