Азиатските борси продължиха да се възстановяват в последния ден от седмицата, а инвеститорите приветстваха втория ден на растеж на китайския и американския пазар, съобщава CNBC.
Китайският бенчмарк Shanghai Composite приключи с повишение от 5%, увеличавайки ръста си през последния половин час на сесията. Ралито в петък последва ръста от 5,4% в четвъртък след новината в края на сесията, че централната банка на Китай е купила акции на сините чипове и иска държавните банки да купят повече юани от нейно име. Въпреки повишенията през двата дни индексът все пак приключва седмицата с понижение от 7,8%.
Междувременно Wall Street затвори сесията в четвъртък с повече от 2% ръст, изваждайки индексите от корекция благодарение на силните ревизирани оценки за брутния вътрешен продукт на САЩ за второто тримесечие.
На борсата в Шанхай енергийният сектор поведе пазара на фона на по-високите цени на петрола. Акциите на Sinopec поскъпнаха с 5,9%, а тези на PetroChina – с повече от 4%.
Инвеститорите пренебрегнаха официалните данни, които показаха годишен спад от 2,9% на печалбите в промишления сектор на Китай за юли. Докладът е „не толкова ужасяващ, колкото очаквахме“, обяснява Бил Адамс, старши международен икономист в PNC Financial Services.
Междувременно акциите на борсата в Хонконг ударите едноседмичен пик. BAIC Motor отбеляза слаба печалба, след като Ройтерс съобщи, че компанията може да придобие дял в германския производител на автомобили Daimler.
Японският индекс Nikkei 225 отчете ръст от 3% и затвори над 19 000 пункта за пръв път от седмица насам, подкрепен от силната търговия.
Цената на акциите на Japan Display скочи със 7% след новината, че купува бизнеса на Sharp за производство на екрани с течни кристали. Акциите на Sharp от своя страна поскъпнаха с 9%.
Междувременно цената на акциите на инженерната компания Chiyoda се вдигна с 6%, след като се съгласи да купи 50-процентен дял от бизнеса с подводни услуги на петролната компания Ezra Holdings.
Преди отварянето на пазара в Япония бяха публикувани данни за юли, показващи смесени резултати. Разходите на домакинствата са спаднали с 0,2% на година, което е доста под очакванията за ръст от 1,3%. От позитивна гледна точка обаче потребителските цени остават без промяна спрямо миналата година въпреки очакванията за спад, а продажбите на търговците на дребно също се оказаха по-силни от очакванията.
Австралийският индекс S&P ASX 200 затвори с ръст от 0,4%, отбелязвайки най-високите си стойности за последните осем дни и печалба за четвърта поредна сесия.
Банковият сектор обаче ограничи печалбата, като акциите на Australia New Zealand Banking и Westpac поевтиняха с по 1%.
Цената на акциите на Atlas Iron скочи с 19%, след като компанията обяви напредък в плановете си за съкращаване на разходите и повишаване на производството.
Акциите на веригата супермаркети Woolworths също поскъпнаха с 1,5%, въпреки че компанията отчете първия спад на годишната си печалба от две десетилетия.
Южнокорейският индекс Kospi също се повиши за четвърта поредна сесия с ръст от 1,5%, удряйки най-високите си стойности за последните 9 дни и приключвайки седмицата с повишение от 3,3%.
Акциите на производителя на стомана Posco поскъпнаха с 3,6%, а тези на Samsung Electronics – с 1,3%.