Замърсяването на въздуха в Китай е по-опасно, отколкото се смяташе досега, предупреждава неправителствената организация Berkeley Earth, цитирана от CNBC.
Според нейните данни над 80% от жителите на Поднебесната империя са изложени редовно на замърсявания, които надхвърлят нивата, поределени като опасни от американската Агенция за защита на околната среда.
Замърсяването на въздуха в Китай убива 1,6 млн. души всяка година. То е причината за 17% от всички смъртни случаи в страната.
Има няколко вида замърсявания – с озон, въглероден диоксид, водородни оксиди и други. Едно от най-опасните замърсявания е с фини прахови частици, допълват още анализаторите. Те навлизат в респираторната система на хората и предизвикват тежки заболявания.
От организацията посочват, че замърсяването на въздуха в някои части на страната се равнява на това да пушиш по цигара и половина на час или 36 цигари на ден.
През 2012 година Китай призна за сериозността на проблема и изгради 945 станции, които извършват мониторинг на въздуха в 190 големи градове в страната. Всеки час те публикуват през интернет данни за състоянието на въздуха. Проучването на Berkeley Earth се базира именно на данните от тези анализи.
Чистотата на въздуха се следи и в провинциалните градове, но станциите не са свързани в националната мрежа.
Вижте повече в галерията на Investor.bg