Азиатските индекси отчетоха смесено представяне в сряда, като борсата в Китай се върна към растеж след тежките пропадания в последните дни. Стабилизирането на цените на суровините пък даде лек тласък на акциите в Австралия.
Shanghai Composite добави 2% в следобедната сесия. По-рано през търговията индексът отстъпваше с половин процент под натиска на несигурността на инвеститорите.
Комисията за регулиране на ценните книжа в Китай заяви късно в понеделник, че местното правителство ще увеличи покупките на акции в опит да подкрепи пазара, докато централната банка инжектира пари в паричните пазари. Късно във вторник обаче регулаторът на капиталовия пазар съобщи, че разследва за манипулация рязкото пропадане на пазара в понеделник.
"Наречете го както искате. Те (китайските власти – бел. ред) уместно организираха "спасителен отряд" с ясни намерения и ще продължат да подкрепят китайските пазари на всяка цена", заяви пред CNBC пазарният стратег в IG Евън Лукас.
Брокерските къщи бяха сред най-големите изоставащите. Книжата на Haitong Securities и Citic Securities поевтиняха с по повече от 3%, докато Founder Securities изтри 4,2%.
В Япония бенчмаркът Nikkei 225 спадна леко след представянето на данните за търговията на дребно в страната.
Продажбите на дребно в третата най-голяма икономика в света нараснаха с 0,9 на сто на годишна база през юни, надминавайки очакванията за 0,5% ръст. Темпът обаче остана значително под постигнатото в предходния месец, когато бе отчетено покачване с 3 на сто.
Акциите на Fanuc се сринаха с 12%, след като производителят на индустриални роботи понижи прогнозата си за печалбата за цялата година във вторник.
Пазарът очаква отчетите на производителя на автомобили Nissan и на гиганта при потребителската електроника Nintendo.
Австралийският S&P ASX 200 изкачи едноседмичен максимум след възстановяването на цените на суровините, което стимулира местните добивни дружества.
Пазарният лидер BHP Billiton отчете 2,4% ръст, а Rio Tinto и Fortescue Metals добавиха съответно 1,4% и 6,6%.
Южнокорейският индекс KOSPI отстъпи незначително въпреки ръстовете на гигантите Samsung Electronics и LG Electronics със съответно 3,3% и 1,9% преди оповестяването на тримесечните им отчети.
Фармацевтичната компания Hanmi Pharmaceutical добави 1 на сто след ръста с почти 10% във вторник. Дружеството оповести, че е подписало лицензионно споразумение на стойност 850 млрд. вона (728,8 млн. долара) с германския фармацевтичен гигант Boehringer Ingelheim за съвместно разработване на лекарство против рак на белия дроб.