Азиатските фондови борси продължиха негативния тренд на Wall Street и поеха надолу в четвъртък на фона на ескалацията на политическата нестабилност в Йемен.
Във фокуса бе ситуацията в Близкия изток, където военно-въздушните сили на Саудитска Арабия нанесоха удари по позициите на шиитските бунтовници "хути", известни също като "Ансар Аллах". По-рано бунтовниците достигнаха Аден, като присъединили се към тях армейски подразделения превзеха международното летище в града.
Впоследствие стана ясно, че президентът на Йемен Абд Рабу Мансур Хади е напуснал своя дворец в град Аден, където пребиваваше, след като бунтовниците превзеха столицата Сана. От правителството на Йемен отричат информацията, че президентът е напуснал страната. По думите на представители на йеменското правителство Абд Рабу Мансур Хади се намира в сигурно убежище в рамките на Аден.
Японският индекс Nikkei 225 спадна до 10-дневно дъно, отстъпвайки допълнително от 15-годишния връх от началото на седмицата.
Книжата на производителите на чипове бяха най-тежко засегнати, като Sumco и Tokyo Electron изтриха по над 5%.
Други технологични акции също пострадаха, като Fujitsu и Sony изгубиха по около 3%.
В Китай Shanghai Composite бе единственият голям индекс в региона, който затвори на зелено благодарение на представянето на енергийните акции. Въпреки това търговията бе накъсана, като бенчмаркът се луташе между ръстове и загуби.
PetroChina и Sinopec добавиха съответно 6% и 3%, стимулирани от по-високите цени на енергийните стоки.
Австралийският бенчмарк S&P ASX 200 затвори на едноседмично дъно, отчитайки най-голямото си дневно понижение от декември насам и отдалечавайки се от границата от 6 000 пункта.
Банките бяха подложени на разпродажби. Australia New Zealand Banking, National Australia Bank, Westpac и Commonwealth Bank of Australia изгубиха по над 2%. Капитализацията на Bank of Queensland спадна с 3,3% въпреки оповестената рекордна печалба за първото фискално полугодие в размер на 167 млн. долара.
Myer изтри над 4% след новината, че е предявен иск от страна на акционерите.
Южнокорейските акции отстъпиха до 10-дневно дъно, притиснати от разпродажбите в технологичния сектор. Samsung Electronics бе най-големият губещ в състава на KOSPI, смъквайки се с повече от 4%, докато производителят на чипове SK Hynix изгуби 2,6%.