Япония, отдавна сочена като пример за спестовност и като "нация от спестители", вече не спестява, според данни, цитирани днес в Nikkei Asian Review, съобщава Marketwatch.
За фискалната година, която приключи през март, нормата на спестяване на домакинствата в Япония е спаднала до минус 1,3%, според правителствената статистика – първата отрицателна стойност, откакто се изчисляват данните от 1955 г., посочва Nikkei.
Част от намалението вероятно се дължи на ръста в разходите преди вдигането на данъка върху потреблението на 1 април, но докладът посочва и мащабно свиване на спестяванията от страна на възрастните хора.
Данните имат особено значение за Япония, като голяма част от огромния дълг на правителството се финансира от спестявания на населението.
"Ако по-малко хора купуват държавни облигации, това би подклаждало натиск за повишаване на дългосрочните лихвени проценти", коментира Масахиро Нишикава от Goldman Sachs Japan.
Същевременно доходността по 10-годишните японски ДЦК е на най-ниското ниво в историята от 0,33% на фона на ултра експанзионистичната политика на централната банка.
преди 9 години Явно им писна на Японците - те спестяват онея печатят . отговор Сигнализирай за неуместен коментар