2. Не ни бива в предвиждането на бъдещето. Големите икономически събития рядко биват предвиждани с точност. Най-пресният пример за това е сривът от 2008 г.
Финансовата криза показва как рисковете от неблагоприятно развитие биват дълбоко подценявани, както и уязвимостта на системите, се казва в работата на икономистите. Те посочват, че учебник от 1961 г. предрича, че икономиката на Съветския съюз ще задмине тази на САЩ до 80-те години.
Поднебесната империя все пак може да бъде спокойна до известна степен, имайки предвид, че икономиката на страната се разширява стремглаво от 1977 г насам. Всъщност това може да се окаже и единственият пример от подобен мащаб (32 г.) в историята, пишат Съмърс и Притчет.
3. Политиката. Ако Китай възприеме демократичен модел на управление, това може да се отрази негативно на икономиката. Според изследването почти всяка държава, преминала към демократично управление след период на силен растеж, изпитва сериозно забавяне в следващите 10 години.
„Китайската икономика преминава през много опасно минно поле със значителна скорост“, пишат Съмърс и Притчет, посочвайки, че не очакват значителен завой към демокрацията.
Ако Китай и Индия поддържат текущите си темпове на растеж, техните икономики очевидно ще бъдат много по-големи след 20 години. Само китайската би нараснала до невъобразимите 60 трлн. долара до 2023 г., което е около три пъти повече от сегашния размер на икономиката на САЩ.
Ако двете развиващи се икономики обаче се забавят, както предричат Съмърс и Притчет, тази на Китай ще се равнява на „едва“ 20 трлн. долара след две десетилетия.
Разликата между по-оптимистичните прогнози за растежа в Индия и Китай и тази по-консервативна, е 42 трлн. долара, като цифрата се увеличава, имайки предвид влиянието на Китай и Индия върху световното търсене на ресурси като петрол и метали например.
преди 10 години http://en.wikipedia.org/wiki/Lawrence_SummersService in the Clinton AdministrationIn 1993, Summers was appointed Undersecretary for International Affairs and later in the United States Department of the Treasury under the Clinton Administration. In 1995, he was promoted to Deputy Secretary of the Treasury under his long-time political mentor Robert Rubin. In 1999, he succeeded Rubin as Secretary of the Treasury.Видяхме и САЩ държава на нема и 300 години и потъва, те са идеален пример за това как една империя само за 10 год. си утроиха дълга. Явно Самърс не е чел за Римската империя Debasement of the currencyhttp://en.wikipedia.org/wiki/Roman_currency И за капак тоя *** ше дава наклон коя държава ше потъне и коя не ?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз не знам Лари Съмърс да е бил министър на финансите, когато избухна кризата или на какъвто и важен пост да е. Кризата бе допусната не нарочно от САЩ, а защото просто прекалената регулация винаги дава този ефект. И през 29-та и през 70та и когато се сети човек за голяма криза се регулацията нещо не е регулирала като хората. Колкото до икономиките на Индия и Китай, Индия не знам защо ги коментираме след като планират до 2020 половин Индия да има тоалетни. ИЧР и БВП/човек е поразително малко. А за Китай, всеки се съмнява в данните, които изнасят, но дори и да са верни то наистина този растеж няма как да продължи много дълго време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Неволно съм пропуснала последната буква в името на Лорънс Съмърс. Моля за извинение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Господин Лорън (а не Лари - не сме си домашни приятели) има какво да обяснява защо върхушката в сАЩ, включително и той създадоха световната криза и тя се разпространи по цял свят. Вместо това тези господа са много критично вгледани в икономическата динамика на застрашаващи ги държави. По тази тема има достатъчно анализатори. Той да отговори и обясни защо САЩ допуснаха последната криза и да си признае, че нищо не се направи пред опасността за нова и още по-силна такава финансова криза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар