Структурнитe реформи подобряват качеството на икономическия растеж в Китай и спомагат за намаляването на риска от твърдо приземяване, заяви министър-председателят Ли Къцян по време на заседанието на Световния икономически форум в Тиендзин в сряда.
"Вместо да предоставим силен икономически стимул или да облекчим паричната политика, ние енергично насърчаваме реформите и икономическото преустройство", каза той.
"Мерките ни дават възможност за предотвратяване на големи колебания в растежа и правят твърдото приземяване още по-малко вероятно", допълни премиерът.
Икономиката на Китай се разшири със 7,5% на годишна база през второто тримесечие след покачването със 7,4% през първите три месеца – най-слабото равнище от шест тримесечия. Пекин си е поставил за цел растеж от 7,5% за цялата година.
Ли изтъкна, че макар китайската икономика да е изправена пред натиск, "растежът е в рамките на нормалния диапазон, отразявайки гъвкавостта около целевото ниво на растеж".
Той подчерта, че основен акцент на правителството остава ребалансирането на икономиката и създаването на работни места въпреки краткосрочните колебания в икономическите показатели.
Въпреки забавянето на икономическия растеж между януари и август, безработицата се запази около 5 на сто в 31 големи и средни града в страната. По думите на премиера там са създадени повече от 9,7 млн. работни места, или със 100 000 повече в сравнение със същия период на миналата година.
"Ние въведохме реформи при инвестициите, данъчните и логистични системи и отворихме още вратата за развитието на сектора на услугите и другите бързо развиващи се индустрии. Всички мерки са жизненоважни за насърчаване и увеличаване на възможностите за работа", отбеляза премиерът.
Според Ли Къцян през следващите четири месеца водещ приоритет пред Пекин ще е реформата на финансовия сектор. Правителството ще започне да насърчава местния пазар "и ще продължи усилията си за разработване на мулти-диференциран капиталов пазар".
Правителството също така ще продължи да се фокусира върху "борбата с дълбоките структурни проблеми, увеличаването на предлагането на публични блага, увеличаването на ефективността на инвестициите и потреблението на домакинствата".
Премерът Ли обеща също да се поддържа политиката на стабилност по отношение на чуждестранните инвестиции в контекста на нарастващите критики към протекционистките мерки в страната.
"Ще подобрим нашата бизнес среда за привличане на повече чуждестранни предприятия и инвестиции", каза той.