Японският ядрен регулатор официално даде зелена светлина за рестартирането на първите два ядрени реактора в страната след аварията в централата Фукушима, пише BBC.
Централата Sendai получи предварително одобрение за рестартиране на мощностите си през юли, а сега е изтекъл периодът за обществено обсъждане. Реакторите отговарят на новите изискванията, въведени след катастрофата във Фукушима, съобщава регулаторът.
Преди да пусне в действие реакторите обаче централата трябва да си издейства позволение от местните власти, като се предполага, че то ще бъде получено. Също така трябва да бъдат преминати проверки на място по време на експлоатация, което означава, че рестартирането на реакторите едва ли ще стане преди декември, предава новинарската агенция Kyodo.
В момента всички 48 ядрени реактора в Япония са спрени, но министър-председателят Шиндзо Абе работи за пускането им, където е възможно.
Японската общественост се обърна срещу ядрената енергия след катастрофата в централата Фукушима през 2011 г. Преди аварията, причинена от силно земетресение и последвало го цунами, ядрените централи произвеждаха около 30% от енергията в Япония. Оттогава обаче всички ядрени мощности са спрени – някои за планирана техническа поддръжка, други от съображения за сигурност.
Поради тази причина в момента Япония разчита на допълнителен внос на въглища и газ за производството на енергия, докато ядрените ѝ реактори са извън строя.