IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Индийски регулатор глоби 14 автомобилни компании с общо 420 млн. долара

Автопроизводителите, начело с местната Tata, са ограничавали достъпа до резервните си части, което е довело до оскъпяването им

15:57 | 26.08.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Индийски регулатор глоби 14 автомобилни компании с общо 420 млн. долара

Индийския регулатор глоби 14 международни и местни автопроизводители с общо 25,5 млрд. рупии (420 млн. долара) за използването на антиконкурентни практики, пише Ройтерс.

Наказанието идва на фона на засилен регулаторен контрол на автомобилната индустрия в Китай, където няколко световни производители на коли и резервни части бяха глобени, а срещу други текат разследвания на китайския антимонополен регулатор.

14 производители на автомобили са глобени, след като разследване на Комисията за защита на конкуренцията на Индия (CCI) показва, че те са ограничавали достъпа до резервни части, което е способствало за оскъпяването им, се казва в изявление на комисията.

Потърпевши са местното звено на Honda Motor, Toyota Motor, Volkswagen и подразделението ѝ Skoda Auto, BMW, поделението на Daimler – Mercedes Benz, Fiat SpA, Ford Motor, General Motors и Nissan Motor. От местните производители глобени са Maruti Suzuki, Hindustan Motors, Mahindra & Mahindra и Tata Motors, която отнася най-голяма глоба от всички наказани – 13,46 млрд, рупии (222 млн. долара).

Глобата следва да бъде изплатена до 60 дни след обявяване на наказанието, посочва CCI.

„Антиконкурентното поведение е възпрепятствало разширяването на секторите на резервните части и независимите сервизи в икономиката до пълния им потенциал за сметка на потребителите, доставчиците на услуги и търговците“, се казва в изявлението на регулатора.

Индийското подразделение на Ford обяви в изявление, че ще прегледа решението и произлизащите от него задължения, добавяйки, че компанията работи за подобряването на достъпа до резервни части.

Говорител на Tata Motors също каза, че компанията ще прегледа решението, преди да го коментира.

Mahindra & Mahindra смята да обжалва наказанието. Представител на Honda в Индия не беше открит за коментар, докато говорител на Maruti отказа да обсъжда въпроса. Индийските представители на останалите компании не отговориха веднага на поканите за коментар.

Разследването е започнало през 2011 г., след като CCI е получила информация, че резервните части на някои от компаниите, опериращи в Индия, не са свободно достъпни на пазара, което вдига цените им, както и тези на услугите за поправка и поддръжка. Комисията посочи, че е призовала производителите да преустановят антиконкурентното си поведение, което се е отразило на 20 млн. потребители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:17 | 26.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още