Президентът Си Дзинпин е обещал да ограничи възнагражденията на ръководния персонал в най-големите държавни компании в Китай, съобщава агенция Синхуа. Мярката ще е поредният акцент към ребалансирането на икономиката на Поднебесната империя, което администрацията на Си предприе.
"Държавните предприятия трябва да се насочат към по-справедливи равнища на заплатите", каза китайският президент. "Необичайно високите заплати в ръководството трябва да бъдат регулирани", добави той.
Информацията на китайската информационна агенция не предостави допълнителни подробности за това как заплащането в държавните фирми може да бъде ограничено, пише CNN Money. Голям брой от местните компании, освен че са лидери на вътрешния пазар, водят и тежки битки за външни пазари с международни конкуренти.
Топ мениджърите на най-големите банки в Китай, например, биха могли да имат официален годишна заплата от едва няколко стотин хиляди долара. Същевременно ръководителите на банки на Запад могат да печелят десетки милиони.
Но в страната, където много работници трудно задоволяват основните си нужди, включително подслон, топ мениджърите и служителите понякога се обогатяват чрез други "сиви" източници на доходи.
Неравенството между богатите и бедните е един от основните акценти, върху който властите в Пекин наблягат през последните години. През миналата година правителството представи план за свиване на пропастта между по-заможните и тези с ниски доходи. Мерките включват корекция на минималното заплащане и налагането на нови данъци.
Сред по-забележителните инициативи от първия мандат на Си Дзинпин е и широката антикорупционна кампания, на която китайският лидер даде гласност по повод практиките в както в местните, така и в чуждестранните компании, опериращи на територията на Поднебесната империя.
Си отиде още по-далеч в намеренията си, ограничавайки разходите за банкети и забранявайки определени деликатеси и дори даването на подаръци – всичко това в опит да бъде потушено общественото недоволство.
преди 10 години А чуждестранните инвеститори, които произвеждат евтини благинки за цял сват ще попитат: "Ние за чий стоим тука като ще им вдигат заплатите?" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами резонно е, защото ако се запази тенденцията, съвсем скоро доста хора, а в Китай "доста хора" означава стотици милиони, ще зададат на глас един съвсем основателен въпрос: "За чий ни управлява тази Китайска Комунистическа Партия, ако ще градим див, либерален капитализъм?" отговор Сигнализирай за неуместен коментар