Докато глобалните пазари се опасяват какво точно ще се случи след края на многогодишните количествени улеснения на Федералния резерв на САЩ, Китай изглежда следва своя собствен път.
Основните спекулации гласят, че Китайската централна банка тихомълком е стартирала своя собствена версия на количествено облекчаване, за да подпомогне китайските акции в постигането на най-големия им месечен ръст от 2012 г. насам през юли.
Защо Китай пое по пътя на САЩ?
Експертите продължават да се опитват да анализират замисъла на новия заем в размер на 1 трлн. юана (162 млрд. долара), отпуснат от централната банка на Китайската банка за развитие. Новата порция кредитно улеснение е насочена към боледуващия имотен сектор. Сред основните цели е притесненията за разширените нива на дълга да останат на заден план.
Британската банка Barclays Capital със сигурност вярва в това, описвайки резкия обрат в настроенията с "царящ оптимизъм". Освен покачващите се цени на акциите, експертите се позоваха и на по-добрите от очакваното данни от индекса на мениджърите по доставките за миналия месец, както и на мини стимулите на властите в Пекин.
Въпреки това липсата на яснота в новата политика на централната банка е причина и за някои тревоги, пише MarketWatch. През миналия уикенд институцията предупреди, че дългът се увеличава бързо и кредитната експанзия е висока. Въпреки това тя посочи, че не се отказва от неконвенционалните парични политики, до които евентуално може да прибегне и за в бъдеще.
Standard Chartered посочи в бележка през миналата седмица, че новият инструментариум на китайските власти представлява технически количествени улеснения. Въпреки това продължава да има малко яснота по въпроса дали вече са направени заеми и какво обезпечение е заложено.
Схемата предлага на Китайската банка за развитие достъп до средства, които да бъдат насочени към градското обновяване и социалните жилища. Според Standard Chartered крайните бенефициенти на новото кредитиране вероятно ще бъдат инвестиционните подразделения на местните правителства.
Изключително важен фактор за развитието в Китай се оказват и последните данни за чуждестранните резерви. През второто тримесечие на 2014 г. те нараснаха едва с 41,9 млрд. долара, което е спад от ръста от 126,8 млрд. долара в периода януари-март въпреки по-големия търговски излишък и стабилните чуждестранни инвестиции.
Още една негативна тенденция бе отчетена през юни. Тогава данните за валутните позиции, публикувани от Китайската централна банка, индикираха за първи спад в последната година.
Експертите от Societe Generale отбелязаха, че свиването е в съответствие с безпокойство на централната банка за колосалния размер на валутния дълг и намеренията за либерализация на валутния курс. Икономистите на банката добавиха, че ако е налице един постоянен спад на намесата във валутните движения, появата на нови инструменти на паричния пазар е неизбежна.
Освен това Китай вече не е страната от миналото. Затворената капиталова система вече е история, а Хонконг е център на световната кери търговия. Поднебесната империя изглежда така, сякаш е все по-близо до преломния момент на либерализацията си, след който страната няма да бъде поставяна повече никога в рамките на развиващия се свят – развитие, което ще постави под натиск Съединените щати и статута им на първата икономическа сила на планетата.
преди 10 години Пътя на САЩ се казва глобален Хегемон. Няма значение как е достигнато това състояние.Колкото до заглавието на статията - най вероятно е препечатка нещо американско така че там наистина предизвиква притеснения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Защо Китай пое по пътя на САЩ?--------------------------Много интересен въпрос. Още по-интересно е защо това предизвиква притеснения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар