Френските и германските компании използват най-широко китайския юан след водещите икономики в континентална Азия, разкриват данни на HSBC Holdings Plc., цитирани от Bloomberg.
Базираният в Лондон кредитор е анкетирал 1 304 предприятия, които поддържат тесни връзки с Китай, в общо 11 държави. В проучването са били включени компании с годишни продажби от поне 3 млн. долара. Анкетата е била проведена в периода 3 април-7 май.
Около 26% от френските компании и 23% от германските вече сключват търговски сделки в китайската валута. Делът на двете европейски държави е най-голям след този на водещите икономики в континентална Азия – Хонконг, Тайван и Китай.
Делът на компаниите от Хонконг, използващи юана при осъществяването на трансакции, е най-висок - 58%. 38% от компаниите в Тайван и 33 на сто от тези в Китай също осъществяват операциите в китайската валута. В САЩ 17% от компаниите извършват сделките си в юани, следвани от сингапурските с 15%. Делът на британските корпорации е 14 на сто, 10% се пада на компании от Обединените арабски емирства, 9% на такива от Австралия и 5 на сто на канадските предприятия.
„Китай ще има по-благоприятна позиция от използването на юана в търговските сделки, като склонността и желанието на търговските партньори на страната за използването на валутата също ще растат“, коментира директорът на търговското банкиране на HSBC за региона на Азия и Тихия Океан Ноел Куин. „Основната причина за използването му, поглеждайки резултатите от анкетата, е, че предприятията разширяват бизнеса си в Китай.“
Властите в най-голямата азиатска икономика ускоряват опитите за популяризиране на юана като алтернатива на долара в глобалните търговия и финанси. Само през миналия месец в Сеул, Лондон и Франкфурт бяха разкрити три клирингови банки. През май китайските пари бяха седмите най-популярни при извършване на разплащания в глобален мащаб. Миналата година юанът задмина еврото като втора най-популярна валута в международните търговски финанси, отбелязва още Bloomberg.
„Компаниите виждат предимствата от използването на юани“, твърди Куин. В анкетата на HSBC eдна трета от всички 966 компании, които не сключват сделки в юани, отговарят, че възнамеряват в близките една до три години да започнат.
От началото на годината юанът е поевтинял с 2,4% спрямо долара – най-зле представящата се валута в Азия, сочат данни на Bloomberg. През март Централната банка на Китай удвои валутния коридор на месните пари. Юанът вече може да се изменя от минус до плюс 2% от задавания от монетарните власти всекидневен курс.