Япония реформира най-големия държавен пенсионен фонд в света (с активи за 1,26 трлн. долара), назначавайки нови членове на инвестиционния му комитет– стъпка към целта на премиера Шиндзо Абе за по-агресивна стратегия за сметка на нискорисковите облигации, съобщава Ройтерс.
Глобалните пазари следят отблизо промените, тъй като фондът, който е по-голям от икономиката на Мексико, е крупен инвеститор и е следван от други японски институционални инвеститори.
Абе обеща реформи във фонда, като част от „третата стрела“ на икономическата му политика след агресивните монетарни и фискални стимули.
Здравният министър Норихиса Тамура, който назначава членовете на инвестиционния комитет на фонда, е свил панела от 10 на 8 човека, като двама членове са запазили местата си. Запазва се балансът между академици и икономисти в комитета. Трима от членовете бяха членове на съвета, който миналата година инициира промени към по-агресивна инвестиционна политика.
През миналия юни пенсионният фонд, който бе основан през 2001 г., осъществи най-голямата промяна в стратегията си, като повиши теглото на инвестициите в местни акции за сметка на местните облигации.
Настоящите тегла са: 60% в японски облигации, 12% в японски акции, 11% в чужди облигации, 12% в чужди акции и 5% в краткосрочни активи.
През февруари фондът се споразумя с пенсионната система на общинските служители в Онтарио, Канада и с Японската банка за развитие да инвестира в инфраструктурни проекти.
Наскоро фондът определи като свой бенчмарк за пасивните си инвестиции новият индекс JPX 400, който се фокусира върху възвръщаемостта на собствения капитал и корпоративното управление.
Фондът планира да разшири инвестициите си в чужди облигации към развиващите се пазари, книжа с висока доходност и ДЦК, обвързани с инфлацията.