Една пета от земеделска земя в Китай е замърсена, особено в южните оризови полета, според отрезвяващ доклад на правителството, който първоначално е бил секретен, пише Financial Times.
Замърсяванеto на почвата, включително с опасни нива на кадмий, никел, арсен, олово и живак, е особено изразенo в делтите на Яндзъ и Перлената река, и като цяло на юг, където се отглежда ориз, се казва в доклада.
Предишни информации в китайските медии разкриха тежко замърсяване с кадмий в ориз, отглеждаn в южната провинция Хунан, което имаше национален отзвук.
"Има ясна връзка между замърсяването и здравето на хората, така че ние използвахме законни средства, за да осветлим този доклад. Прозрачната информация е част от изграждането на върховенство на закона", казва адвокат Дун Джънуей, чието искане за обявяване на резултатите от проучване на замърсяване в периода 2005-10 доведоха до засекретяването му през 2013 година.
В петък начален учител, който бе организирал селяни срещу местен завод за ферохром в провинция Хунан, бе осъден на три години и половина затвор. Той им беше показал, че малките рибки умират, ако се поставят в буркан с хром шлака от завода. Селяните разбиха офисте на завода през ноември 2012 г., след като дружеството не плати 8 хил. долара договорено обезщетение.
От трите проблема на замърсяването в Китай - въздуха, водата и почвата - почвата се счита за най-трудния за справяне. Но еднодневно прекъсване в доставките на вода до 2,4 млн. души в северозападния индустриален град Ланджоу, след като бензол от почвата замърси водата в пречиствателна станция на града, показва колко преплетени могат да бъдат проблемите.
По-рано тази седмица съд в Ланджоу отхвърли съдебен иск от петима жители , търсещи оповестяване на предишните резултати от тестовете на вода.