В друг знак за ангажимента на Пекин за бърза реформа, управителят на Китайската централна банка каза, че очаква правителствения таван на лихвата по банковите депозити да бъде вдигнат в рамките на две години, отбелязвайки последната стъпка в либерализацията на лихвите в страната.
"Либерализацията на лихвените проценти по депозитите със сигурност е в нашия дневен ред", заяви Джоу Сяочуан, управител на Народната банка. "Това е много вероятно да се реализира в рамките на една до две години."
Възходът на алтернативни източници на кредит - голяма част от които произхождат от огромния сенчест банкова сектор на Китай - през последните няколко години вече ефективно либерализира лихвените проценти, като предоставя много по-висока доходност по депозитите в сравнение с 3,3%, предлагани на едногодишните банковите депозити.
"Финансови реформи в Китай е вероятно да напреднат по-бързо, отколкото мнозина очакваха през 2014 г. ", коментира Цю Хунбин, икономист в HSBC. "Ние очакваме това тласък за реформи да означава разширяване на плаващия диапазон за лихвените проценти по депозитите в рамките на 2014 г., както и въвеждането на схема за гарантиране на влоговете в следващите месеци."
През последните месеци правителството изглежда е все по нетърпеливо да прокара реформи и законодателство, които официално да легализират и регулират много от събитията, които вече се случиха в сенчестия банков сектор.
"Либерализацията се случи тихомълком чрез вратички в закона", посочва Фрейзър Хоуи, съавтор на „Червения капитализъм“ и директор на Newedge Financial в Сингапур. "До известна степен правителството загуби контрол върху финансовата система и това завари индустрията за управление на фондове и традиционните банки неподготвени за това колко бързо всичко се случва."