Азиатките фондови борси не намериха единна посока във вторник, но ограничиха силните си спадове от предходната търговия. Масовите разпродажби в първата сесия за месеца бяха стимулирани от политическата криза в Украйна.
Коментирайки бягството от риск в понеделник, стратегът в Silvercrest Asset Management Патрик Шованец заяви, че "геополитическото значение на Украйна е огромно, икономическото въздействие обаче не толкова".
"Мисля, че пазарите са малко по-подготвени от очакваното и имат отговор на икономическото въздействие, дори и ако нещата в Украйна се влошат", коментира експертът.
В Китай индексът Shanghai Composite отстъпи с 0,59% до 2 062,95 пункта. Инвеститорите останаха предпазливи в навечерието на Националния народен конгрес на Китай, пише CNBC.
"В този момент има малка причина за хората да са твърде активни на пазара. Имаме напрегната ситуация в Украйна и срещи в Китай, от които се очакват конкретни политики", зави Джаксън Уон, вицепрезидент на Tanrich Securities.
Сред губещите бе Shandong Gold, чиято капитализация се сви с 2,4 на сто. Въпреки това конкурентът Zijin Mining добави 0,5 на сто, подпомогнат от поскъпването на благородните метали.
Поевтиняването на йената подпомогна японския бенчмарк Nikkei 225, който добави 0,47% до 14 721,48 пункта. Валутата се търгуваше за 101,8 спрямо зелените пари след близо двуседмичния максимум от 101,22 в предходната сесия.
Евтината йена стимулира експортно ориентираните дружества, като Panasonic се разшири с 2,3%, а Rakuten напредна с почти 3 на сто.
След отчитането на най-големия еднодневен спад в последния месец в понеделник S&P ASX 200 в Австралия постигна скромен ръст от 0,30% до 5 400,23 пункта. Търговията премина под знака на решението на местната централна банка да запази рекордно ниския си основен лихвен процент от 2,5 на сто.
Commonwealth Bank of Australia нарасна с 0,6 на сто, докато Australia and New Zealand Bank и Westpac се изкачиха съответно с 0,7% и 1 на сто.
Южнокорейските акции останаха под натиск на фона на кризата в Украйна. Бенчмаркът KOSPI затвърди най-резкия си еднодневен спад в последния месец от понеделник, смъквайки се с нови 0,54% до 1 954,11 пункта.
Сред губещите бе Hyundai Motor, който изтри 1,6 на сто след новината, че продажбите на автомобили в САЩ са намалели с 6,8% спрямо година по-рано.
Повече за ситуацията в Азия вижте в материала на Bloomberg!