Китайската централна банка (КЦБ) успокои тревогите от свиване на ликвидността, след като наля средства във финансовата система за пръв път от две седмици, но и повиши лихвените проценти като знак за леко парично затягане, пише Financial Times.
КЦБ вля 13 млрд. юана в икономиката чрез свободни пазарни операции във вторник, след като се въздържаше от подхранване на ликвидността от средата на октомври. Количеството е малко, но е ясен знак, че централната банка не желае повторение на паричното свиване, което смути световните пазари в края на юни.
В същото време Централната банка вдигна лихвения процент на пазара. Процентът по сделките за обратно изкупуване на облигации в седемдневен срок беше определен на 4,1% - ръст от 20 базисни точки от 3,9% в средата на август.
Shanghai Composite, основният борсов индекс на страната, се покачи с повече от 1% непосредствено след финансовата инжекция, но приключи сутрешната сесията със спад от 1%, след като инвеститорите реагираха на сигнала за затягане.
Въпреки това, макар и на по-висока цена, снабдяването с ликвидност веднага облекчи китайския паричен пазар. Седемдневната репо лихва, ключов критерий за ликвидността в краткосрочен план, се понижи с 15 базисни точки до 4,85%.
Когато КЦБ изтегли пари от китайската икономика през юни, индексите за кратко скочиха до дфуцифрени стойности и финансовата система се възползва за момент, преди централната банка да се намеси отново с определени финансови инжекции.
Откакто индексите се задържаха на сравнително ниски стойности, скокът на даването на заеми през последните месеци и вливащите се изобилни потоци капитал от чужбина подготвиха инвеститорите да се подготвят за ново затягане.
Отскокът на икономическия растеж до 7,8% през третото тримесечие на годишна база, спрямо 7,5% през второто, също вдъхна увереност на Централната банка да поеме контрола над ликвидността.