Китай има сериозен проблем, който е по-голям от забавянето на промишлеността или жилищния балон. Това е водата, която може да предизвика катастрофа, която да засегне цяла Азия и света, пише MarketWatch.
В доклад пред американския сенат от миналата седмица директорът за Азия на Съвета за чууждестранни отношения Елизабет Иконъми заяви, че Китай е изправен пред водна криза със сериозни последствия, ако правителството не я овладее през следващите няколко години.
Според китайски данни повече от 400 градове не разполагат с достатъчно вода, като 110 от тях са изправени пред сериозен недостиг.
Основен виновник е индустрията, след като икономиката използва между 4 и 10 пъти повече вода на единица БВП от подобни икономики, като замърсява съществуващите водни ресурси с притеснително темпо.
Китайски доклади сочат, че 90% от водата на повърхността е замърсена, а 25% от водата в речната система на страната е толкова мръсна, че не може да бъде използвана в индустрията или селското стопанство.
Повечето вода не е годна за пиене, като тези, които я ползват, рискуват здравето си. Замърсяването се пренася в хранителната система, в това число ориза.
Правителството на Китай осъзнава проблема, но решения като повишаване цената на водата се придвижват много бавно.
Резултатът от всичко това може да бъде здравна криза в Китай и открити конфликти със съседните държави. Китай контролира притоците на много от най-важните азиатски реки като Иртиш, Меконг и Брахмапутра, което поражда регионални напрежения.