Китай се е съгласил да възобнови разговорите за двустранния инвестиционен договор със САЩ, който може да открие нови възможности за бизне в двете страни, съобщава ВВС.
Китайските представители са се съгласили да включат всички сектори в договора, като това е първият път, в който Пекин постъпва така.
Вашингтон настоява за такава сделка, тъй като американските компании желаят повече достъп до китайския пазар, който се радва на растящо потребителско търсене.
„Качествен двустранен инвестиционен договор е приоритет за САЩ и ще изравни условията за американските компании чрез отварянето на пазарите за честна конкуренция“, коментира щатският финансов министър Джейкъб Лю.
„Днешният ангажимент представлява значителен пробив и обозначава първия път, в който Китай се съгласява да договаря двустранен инвестиционен договор, който да включва всички сектори и фази на инвестиции“, посочва той.
Китайският вицепремиер Уан Ян заяви, че САЩ са се съгласили да приемат инвестиции от китайските държавни компании и фондове. „Те се ангажираха да третират нашите инвестиции честно и равнопоставено.“
В последно време действията на някои компании в САЩ обаче бяха поставени под лупа.
По-рано тази седмица членове на сенатската комисия по селско стопанство изразиха безпокойство относно сделката за покупка на най-голямата компания за свинско в САЩ – Smithfields Foods във Вирджиния, от китайската Shuanghui International.
Миналата година панел към Конгреса предупреди, че китайските телекомуникационни компании Huawei и ZTE представляват заплаха за националната сигурност и трябва да им се забрани да извършват сделки по сливания и придобивания.
През септември пък президентът Барак Обама блокира намерението на китайската Ralls Corp. да построи вятърни турбини в щата Орегон, изтъквайки отново съображения за националната сигурност.