Китайски надзорен орган за пазара на ценни книжа заяви, че е готов да предаде документи, необходими за извършването на одит на китайска компания, която се търгува на борсите в САЩ, на американските регулаторни органи, съобщи Ройтерс.
Агенцията отчита факта като втори пробив в продължаващи 2 години спорове по счетоводни скандали. През май Китай се съгласи да предаде документи на Надзорния борд за счетоводството на публичните компании (Public Company Accounting Oversight Board – PCAOB) при определени условия, но това не се случи.
Американската Комисия за ценните книжа и борсите (Securities and Exchange Commission – SEC) се мъчеше да получи документите от Китай, за да разследва възможни счетоводни измами в десетки китайски компании, листнати на борсите в САЩ. От години Китай се съпротивляваше на предоставянето на данните заради държавни тайни и опасения за сигурността.
Китайската регулаторна комисия за ценните книжа (China Securities Regulatory Commission – CSRC) вече е готова да предаде документите на SEC и PCAOB, заяви неин говорител, потвърждавайки съобщения в China Securities Journal и Shanghai Securities News. Той не посочи компанията, чиито документи предава, както и кога ще се случи това.
Жестът показва желанието на Китай да подобри трансграничното сътрудничество между регулаторните органи на страната и САЩ в момент, когато се провеждат двустранни икономически преговори на високо ниво във Вашингтон, смята Ройтерс. Той ще помогне и за възстановяване на доверието в търгуваните на борсите в САЩ китайски компании и ще улесни достъпа на базираните в Китай фирми до американските капиталови пазари.
„Ако SEC и CSRC наистина си сътрудничат в това отношение и са открили начин да преодолеят безизходното положение около китайските одитни документи, капиталовите пазари ще бъдат по-безопасни за инвеститорите и може да е започнала нова епоха в трансграничното зачитане между водещите икономики в света“, заяви Уилям Макгъвърн, партньор в правната кантора Kobre & Kim в Хонконг.
Задънената улица, до която бяха стигнали американските и китайските власти по отношение на счетоводните правила, бе довела до призиви от страна на международните одиторски компании и големи бизнес организация за разрешаване на проблема.
Предоставянето на достъп до документите на SEC ще позволи много по-широко разследване на счетоводните измами, тъй като PCAOB отговаря само за одиторските фирми, а не за проверяваните от тях компании.