Спад както на износа, така и на вноса. Това показаха оповестените в сряда правителствени данни за външнотърговския оборот на Китай. Разочарованието идва във втори пореден месец след негативните резултати през май, предава MarketWatch.
Износът на Китай през юни се е понижил с 3,1 на сто на годишна база спрямо отчетения 1-процентов ръст през май. За сравнение анкетираните от Ройтерс експерти очакваха покачване от 4%.
По този начин китайският износ отбеляза първия си спад на годишна база от януари 2012 г., като според Financial Times това е най-лошото представяне от октомври 2009 г. насам.
Вносът в страната е намалял с 0,7% след понижението от 0,3 на сто през май. Очакванията на експертите пък бяха за ръст от 8% на годишна база.
Въпреки това търговското салдо на втората по сила икономика в света продължава възходящия си тренд на месечна основа. Индикаторът е нараснал до 27,13 млрд. долара през юни спрямо 20,4 млрд. долара месец по-рано. Резултатът остана под прогнозата на анкетираните от Dow Jones Newswires икономисти за 27,75 млрд. долара.
Китай отбеляза неочаквано голям ръст на износа през април, като много анализатори отдадоха това на лошата методология при събирането на данни. Те подчертаха, че един от проблемите е издаването на фалшиви фактури от износителите с цел прикриване на данъци, което изкривява данните.
След като от Китайският валутен регулатор (SAFE) обаче обявиха строги мерки срещу подобни фалшиви документи, резултатите през май останаха доста под прогнозите на икономистите.
Китайските пазари реагираха мигновенно на по-лошите от очакваното данни. Хонконгският бенчмарк Hang Seng се повишава с 0,54% в сравнение с 1,4-процентовия ръст малко преди публикуването на данните. Индексът Shanghai Composite Index обаче е нагоре с 1,09% спрямо ръста от 0,5% преди правителствения доклад.
Австралийският долар – една от най-силно зависимите валути от икономическите новини от Китай – се повишава до 0,9187 американски долара спрямо 0,9164 преди оповестяването на данните.