Въвеждане на нови екологични стандарти
Планът ще бъде подкрепен от мерки, целящи намаляване на замърсяването на въздуха в градовете чрез закриване или преместване на тежката промишленост. Пекин обяви готовност да използва нови екологични стандарти и да спре изграждането на нови индустриални проекти в големите градове. Правителстовот ще настоява за намаляване на потреблението на въглища в някои силно замърсени райони.
Корабостроенето
Корабостроенето пък има годишен производствен капацитет, достатъчен, за да задоволи търсенето в целия свят. Той продължи да нараства, въпреки регистрираният спад в производството и поръчките.
Производството на стомана и алуминий
Китайската стоманодобивната промишленост има най-голям капацитет в света. Тя добива около 1 млрд. тона годишно. Според Асоциацията за добив на стомана и желязо сега се очаква да има излишък от около 300 милиона тона, което е с близо 40% повече от добива в края на 2012 г.
Според някои анализатори е нужно по-добро изпълнение на целите, а не изцяло нови политики. Докато Пекин вече извърши доста инспекции и издаде редица заповеди, с които принуждава компании в някои провинции да прекратят производството си и да потърсят начини да се слеят с други, то в секторите за производство на стомана и алуминии до голяма степен съществува правен вакуум.
През месец март Министерството на индустрията одобри компаниите, които да добиват стомана и алуминий. Дори компания като Jiangsu Shagang Group, китайската най-голямата частна фирма за добив на стомана и петата по големина в страната, въобще не е получила разрешително за производство.
Но докато за Китай може да е по-лесно да контролира големи проекти, като насърчава държавни предприятия като Baoshan Iron & Steel да намалят капацитета си преди да изграждат нови проекти, то малките частни проекти се оказаха по-трудни за контролиране.
Като цяло обаче е трудно да се изчисли колко е капацитетът на индустрията в момента и с колко точно ще трябва да се съкрати той.
преди 11 години Ще съкращават за да използват предимствата си на монополисти и да повишат цените, защото дъмпингират себе си мързеливите китайски ***.Мързи ги много , лъжат много , искат да им се предплаща и имат много работа, защото притежават бранда - произведено в китай и всичко живо се натиска да купува техния бранд защото знае че купува много евтино и много изгодно..обаче тях вече ги мързи да гледат и дърветата им раждат пари , поради което парите не са им проблем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ще съкращават производствен капацитет и понеже не искат ръст на безработицата, ще го преустроят в по-неефективно производството...! Ще ползват европейския пример в това отношение - екология ала бала... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "във всички тези сектори те вече са достигнали своя производствен капацитет."Не разбрах достигнали ли са го или има излипък и трябва да съкращават? отговор Сигнализирай за неуместен коментар