Потребителската инфлация в Китай се е ускорила през април до 2,4% на годишна база от 2,1% през март заради повишените цени на храните, показват данни на местната статистика, цитирани от Ройтерс.
Икономисти запитани от агенцията очакваха инфлация от 2,3%. Годишният ръст на храните през април е достигнал 4% след 2,7% през март. Цените на производител пък са спаднали с 2,6% през април на годишна база – понижение в 14-ти пореден месец. Спадът през март бе с 1,9%.
„Нарасналите цени на зеленчуците са основният фактор за повишената инфлация“, коментира И Циумей, старши статистик в националното бюро, като изтъква лошото време и по-малкото дъждове.
Инфлацията през май може да достигне 3% отчасти и заради ниската база година преди това, прогнозира Джоу Хао, икономист на ANZ в Шанхай, но очаква монетарната политика на централната банка да остане неутрална, тъй като икономическото възстановяване остава крехко.
Нарастващата инфлация поставя дилема пред централната банка, която балансира подкрепата за икономиката с ръста на цените. Тя има по-малко място за маневриране за разлика от централните банки на Южна Корея и Австралия, които предприеха изненадващи понижения на лихвите.
"Не може да разчитаме твърде много на централната банка за стимулиране на икономиката“, смята Сю Хунцай, икономист в държавен аналитичен център. „Вместо това правителството ще разчита на фискалната политика чрез инвестиции в инфраструктура и намаляване на данъци“, казва бившият изследовател към централната банка.